ASF po raz szósty atakuje w tej samej gminie
ASF znów w natarciu. Weterynaria potwierdziła właśnie kolejne, 27. ognisko. Tym razem wirus pojawił się w Wielkopolsce, w powiecie poznańskim, w gminie Murowana Goślina, w miejscowości Długa Goślina. Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii w gospodarstwie utrzymywano 62 świnie.
To już szóste ognisko w tej gminie. Poprzednie pięć wybuchło w Starczanowie i Białęgach. Łącznie od końca lipca na tym terenie wybito ponad 600 świń. Prowadzono takżo ubój prewencyjny, czyli w sąsiednich chlewniach.
W obszarze zagrożonym, na terenie powiatu poznańskiego znajduje się 28 gospodarstw produkujących trzodę chlewną. Jak tłumaczył w rozmowie z topagrar.pl, Grzegorz Wegiera, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu, są to zarówno malutkie gospodarstwa po kilka sztuk, jak i bardzo duże.
- Rozstrzał jest spory. Są to gospodarstwa w cyklu zamkniętym i otwartym. Są również gospodarstwa gdzie znajduje się tylko trzoda, ale są i takie, gdzie jest kilka gatunków zwierząt gospodarskich oraz produkcja roślinna - tłumaczył Wegiera.
8200 świń zlikwidowanych przez ASF
W Polsce w tym roku weterynaria stwierdziła 27 ognisk ASF. Połowa z nich wybuchła w woj. lubelskim. Choroba pojawiła się także w Wielkopolsce - województwie o najsilniejszej koncentracji hodowli trzody chlewnej w Polsce. Kilka dni temu wirus pokonał kolejną granicę i zaatakował po raz pierwszy chlewnię koło Szczecina.
W zaatakowanych przez ASF gospodarstwach od początku roku wybito łącznie ok. 8200 świń.
1650 ognisk ASF w krajach UE. Wirus się rozpędza
W ostatnich tygodniach ASF rozprzestrzenia się bardzo szybko w regionach, które nigdy nie notowały tej choroby. Wirusa wykryto po raz pierwszy u świń domowych w północnych Włoszech, a także u dzików w Szwecji. Wirus pojawił się w 14 krajach UE, w których odnotowano w sumie 1653 ognisk.
Kamila Szałaj