Sprzedaż świń do rzeźni tylko w szczególnych przypadkach i tylko za zgodą Weterynarii
W obszarach zapowietrzonym (w promieniu 3 km od ogniska) i zagrożonym (dalsze 7 km) obowiązuje zakaz sprzedaży świń przez 40 dni w obszarze zapowietrzonym i 30 dni w zagrożonym. W szczególnych przypadkach powiatowy lekarz weterynarii może dopuścić wysyłkę do specjalnej rzeźni. W strefie czerwonej krótszy jest czas na zgłoszenie do systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt wszelkich zmian liczebności stada i wynosi 2 dni.
Rolnik, będący w strefie, musi posiadać plan zabezpieczenia biologicznego gospodarstwa. Jak go sporządzić?
Od gospodarstw znajdujących się w strefach ASF wymagane jest posiadanie planu zabezpieczenia biologicznego zatwierdzonego przez powiatowego lekarza weterynarii. Oprócz opisu procedur dotyczących czyszczenia i dezynfekcji obiektów, pojazdów, wyposażenia, musi zawierać on zapisy, w jaki sposób w gospodarstwie przestrzegane są zasady higieny, jakie są wprowadzone środki, by ustrzec się przed wirusem.
Zapisy te muszą mieć pokrycie w rzeczywistości, gdyż spełnianie planu podlega kontroli Inspekcji Weterynaryjnej. Rolnicy muszą podzielić gospodarstwa na strefę czystą, czyli budynki, w których przebywają świnie i przechowywana jest pasza, oraz na strefę brudną – podwórko, garaże, magazyny, pomieszczenia kwarantanny.
Plany bezpieczeństwa dla małych gospodarstw nie muszą być tak rozbudowane, jak dla dużych ferm. W przypadku gospodarstw do 300 sztuk średniorocznie bez zatrudniania obsługi można sporządzić uproszczony dokument według wzoru udostępnionego przez Inspekcję Weterynaryjną.
W przypadku utrzymywania większej liczby świń plan bioasekuracji jest bardziej rozbudowany i musi zawierać analizę ryzyka wszystkich zagrożeń, a także mapę gospodarstwa z przedstawieniem budynków oraz otoczenia gospodarstwa z uwzględnieniem możliwości występowania dzików.
Plan obejmuje wydzielenie dla pracowników takich stref, jak przebieralnia, prysznic, jadalnia, których granica musi być oznakowana i widoczna. Powinien uwzględniać również program podnoszenia świadomości wśród pracowników oraz instrukcje egzekwowania wymogów podczas prac budowlanych, modernizacyjnych oraz wszelkiego rodzaju napraw.
Jak składować słomę i paszę w strefach ASF?
Afrykański pomór świń może być przenoszony za pośrednictwem paszy lub słomy, dlatego jeśli na terenach ASF zboża nie poddano obróbce termicznej, należy je składować w miejscu niedostępnym dla dzików przez 30 dni przed podaniem świniom, natomiast słomę wykorzystywaną na ściółkę przez co najmniej 90 dni.
Jeśli rolnik nadal chce utrzymywać trzodę chlewną na obszarze występowania ASF, musi posiadać ogrodzenie. Nie jest jednak nigdzie zapisane, ile ma czasu na jego wykonanie po wybuchu choroby.
Dominika Stancelewska