– W tej chwili nie wiemy, w jaki sposób infekcja przedostała się do naszego kraju, ale do najbliższego zakażonego obszaru w Europie jest bardzo daleko, dlatego zakładamy, że doszło do niej za pośrednictwem ludzi, a nie przez dziki – powiedział przedstawiciel Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Szwecji (SVA).envato elements
StoryEditorAfrykański pomór świń

ASF po raz pierwszy w Szwecji

19.09.2023., 14:00h
Jak podała agencja Reuters, Szwecja zgłosiła pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń. Tamtejszy Państwowy Instytut Weterynaryjny potwierdził, że w próbce pobranej od martwego dzika znalezionego w okolicach miasta Fagersta (około 200 km na północny zachód od Sztokholmu) wykryto wirusa. To pierwszy przypadek choroby w tym kraju. Urzędnicy podkreślają, że nie jest jasne, w jaki sposób wirus dotarł do Szwecji.

Nie wiadomo jak ASF dotarł do Szwecji

Od 25 sierpnia w regionie Fagersta znaleziono siedem martwych dzików. Obecnie prowadzone są dalsze badania próbek, a władze intensywnie pracują nad lokalizacją dzików oraz ograniczaniem rozprzestrzeniania się infekcji. Jednym z pierwszych podjętych działań jest współpraca z organizacjami łowieckimi w celu ustalenia, jak duży obszar został dotknięty afrykańskim pomorem świń. Odbywa się to poprzez poszukiwanie martwych dzików. Wszelki dostęp osób postronnych do obszaru dotkniętego ASF jest zabroniony, a producenci trzody chlewnej zobowiązani są do dokonania przeglądu zasad bioasekuracji gospodarstw i skontaktowania się z lekarzem weterynarii w przypadku oznak choroby lub zwiększonej śmiertelności świń w stadzie.

W tej chwili nie wiemy, w jaki sposób infekcja przedostała się do naszego kraju, ale do najbliższego zakażonego obszaru w Europie jest bardzo daleko, dlatego zakładamy, że doszło do niej za pośrednictwem ludzi, a nie przez dziki – powiedział przedstawiciel Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Szwecji (SVA).

image

Noga dzika w laboratorium

FOTO: SVA

Wirus afrykańskiego pomoru świń zalewa Włochy

Afrykański pomór świń cały czas szeroko rozprzestrzenia się w Europie. We Włoszech wirusa wykryto po raz pierwszy na północy kraju w gospodarstwie. Na obszarze tym koncentruje się większość krajowej produkcji trzody chlewnej. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt wynika, że ​​wirus został potwierdzony w gospodarstwie w regionie Lombardia, w prowincji Pawia, w którym było 166 świń, z czego 130 było zakażonych wirusem. W populacji dzików pierwsze ognisko wykryto we Włoszech na początku 2022 roku. Miało to miejsce również na północy kraju. Od tego czasu wirus pojawił się w trzech innych regionach, ale na północy, w regionach Lombardia, Piemont i Liguria wykryto najwięcej zakażeń u dzików. Pod koniec sierpnia 2023 roku ich liczba wynosiła tam 909.

Drugie skupisko ognisk ASF u dzików to przedmieścia Rzymu. Do tej pory stwierdzono tam zakażenie u 91 dzików. Pierwsze zakażone sztuki zgłoszono tu w maju 2022 roku, a w czerwcu 2022 roku ognisko wybuchło w małym stadzie trzody chlewnej liczącym 9 świń.

Trzeci obszar, w którym w ciągu ostatnich 2 lat pojawił się ASF u dzików, znajduje się w Kampanii, na południe od Neapolu. Pierwsze ogniska u dzików potwierdzono tam w maju 2023 roku i dotychczas odnaleziono 27 zarażonych tusz dzików. Wirus pojawił się też na południu Włoch w regionie Kalabrii, gdzie 16 dzików uzyskało wynik pozytywny. W maju i czerwcu tego roku ogniska wystąpiły tu również w pięciu gospodarstwach trzody chlewnej. W największym z nich utrzymywano 239 świń.

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 00:04