Najczęściej zanim wystąpią ogniska afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej, wirus jest już obecny w populacji dzikówArchiwum
StoryEditorASF w Europie

ASF uderza także w niemieckich rolników

13.09.2024., 15:00h

Sytuacja w zachodnich Niemczech pokazuje, że wirus ASF stanowi, podobnie jak w Polsce, poważny problem. Epidemia afrykańskiego pomoru świń obejmuje już trzy graniczące ze sobą landy: Hesję, Nadrenię-Palatynat i Badenię-Wirtembergię położone na południowy zachód od Frankfurtu nad Menem, w pobliżu granicy z Francją.

Kolejny niemiecki land z potwierdzonym wirusem ASF w stadzie świń

W połowie sierpnia wykryto pierwsze ognisko w stadzie świń w Nadrenii-Palatynacie, w małej przyzagrodowej chlewni utrzymującej 13 świń w powiecie Bad Dürk­heim. Do tej pory w tym landzie gospodarstwa były wolne od wirusa, który pojawił się w lipcu u dzików. Najnowsze dane wskazują, że potwierdzono tam 33 ogniska u dzików, z których większość odnaleziono w powiecie Mainz-Bingen.

Ale wirus zaatakował ostatnio kolejny land w tym regionie. Pojawił się w populacji dzików w Badenii-Wirtembergii, 5 km od granicy z Hesją, w której choroba występuje od czerwca tego roku, stąd odkrycie nie jest wielkim zaskoczeniem. Liczba zakażonych dzików w Hesji w trzech powiatach wzrosła już do 97. Większość z nich odnaleziono w powiecie Groß-Gerau. Wirusa wykryto także w Hesji w 8 gospodarstwach. Większość z nich to małe chlewnie, w jednej tuczarni natomiast utrzymywano 1800 świń.

Wirus ASF pojawił się już w Badenii-Wirtembergii w maju 2022 roku, w gospodarstwie położonym na południu landu, w którym utrzymywano wówczas 35 świń. Okazało się jednak, że była to jednorazowa infekcja, bez dalszych konsekwencji w postaci rozprzestrzeniania się choroby.

Oprócz dwóch pojedynczych infekcji w gospodarstwach w pobliżu granicy z Francją i Holandią, wirus nie przedostał się do zachodniej części Niemiec. Po 4 latach występowania choroby w populacji dzików wzdłuż wschodniej granicy z Polską ogniska w Hesji są pierwszymi w zachodnich Niemczech.

Niemieckie władze oferują 100 euro za odstrzał dorosłego dzika

Od 2020 roku z ASF w populacji dzików walczą wschodnie Niemcy. Choroba występuje wzdłuż granicy z Polską. Ostatnio władze Brandenburgii w celu zachęcenia myśliwych do redukcji pogłowia dzików, co miałoby zatrzymać epidemię, zdecydowały, że premia za odstrzał dorosłego dzika na obszarach zagrożonych wzroś­nie z 80 do 100 euro.

Dodatkowe 50 euro będzie wypłacane za upolowanego, ale nienadającego się do sprzedaży dzika przekazanego do oficjalnego punktu skupu zwierzyny łownej.

Więcej o sytuacji ASF także w Polsce napisaliśmy w TPR 36/2024 na str. 31. Możesz też śledzić najnowsze artykuły dotyczące ASF tu: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/zwierzeta/asf

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 14:59