ASF uderza w woj. kujawsko-pomorskimCanva + Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
StoryEditorDwa ogniska ASF potwierdzone

ASF uderza w kujawsko-pomorskim. Wojewoda mówi o "znamionach sabotażu

13.08.2024., 10:41h

Służby potwierdziły kolejne ogniska ASF w gospodarstwach w woj. kujawsko-pomorskim. To region z dużą produkcją trzody chlewnej, który od 10 lat nie miał wirusa w stadzie świń. Wojewoda mówi o sytuacji, która może być sabotażem wymierzonym w rolników.

Dwa ogniska ASF w kujawsko-pomorskim potwierdzone

12 sierpnia 2024 r. służby weterynaryjnie potwierdziły drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości Starogród w powiecie chełmińskim. Utrzymywano w nim 127 świń, które zostały ubite i zutylizowane.

Jest to ok. 2,5 – 3 km od pierwszego ogniska ASF w tym województwie, które zostało potwierdzone 9 sierpnia 2024 roku w miejscowości Kałdus, również w powiecie chełmińskim. Tu było utrzymywanych 35 świń.

Cios w zagłębie trzody chlewnej

Województwo kujawsko-pomorskie jest drugie pod kątem wielkości w Polsce jeśli chodzi o trzodę chlewną, gdzie przekroczyliśmy milion sztuk. Z punktu widzenia gospodarki jest to bardzo istotny punkt, w którym należy podjąć wszystkie możliwe kroki zapobiegawcze, bo skutki mogą być z punktu widzenia gospodarczego bardzo poważne – uważa Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski.

To już kolejne tak poważne zagrożenie dla polskiej hodowli świń w krótkim czasie, gdyż na początku lipca ogniska ASF zaczęły się szerzyć w Wielkopolsce w powiatach gnieźnieńskim, wągrowieckim i obornickim. Co więcej w zaledwie dwa miesiące – o 4 czerwca  do teraz – weterynaria potwierdziła co najmniej  37 ognisk ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie.

Wojewoda: dziki z ASF mógł celowo zostać przywieziony do naszego województwa

Wirus afrykańskiego pomoru świń od początku czerwca do 12 sierpnia został stwierdzony w aż w 7 województwach: lubelskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. Ich rozpiętość geograficzna jest naprawdę duża – od Szczecina po Hrubieszów i od Węgorzewa aż po Radom.

Co do ASF w kujawsko-pomorskim, to wojewoda wrócił do sytuacji z 6 czerwca 2024 roku, kiedy to wykryto obecność wirusa ASF u padłego dzika w miejscowości Szabda pod Brodnicą.

– Podczas oględzin nie stwierdzono potrącenia zwierzęcia. Może to powodować hipotezę, że dzik miał się celowo znaleźć w naszym województwie i został do niego przywieziony – mówi wojewoda Sztybel.

Dodał także, że służby mundurowe, w tym ABW, prosiły wojewodów o zgłaszania takich niejasnych przypadków, mogących mieć znamiona sabotażu.

Apel o przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwie

Podczas konferencji wojewoda kujawsko-pomorski apelował też do wszystkich rolników o przestrzeganie zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach.

–  Życie, funkcjonowanie i dochody rolników są związane z działaniem właściwym gospodarstw. We wspólnym interesie są wszelkie konieczne działania służące zablokowaniu rozprzestrzeniania się i pojawiania ASF – mówił Michał Sztybel.

Wojewoda przypomniał też o podstawowych zasadach bioasekuracji, w tym:

  • zachowanie szczelności chlewni,
  • nietrzymanie bydła ze świniami,
  • odpowiednie procedury mycia i odkażania rąk,
  • zmiany odzieży przed wejściem do świń,
  • ograniczanie wyjazdów różnych środków transportu na tereny gospodarstw,
  • zgłaszanie buchtowania okolicznych upraw przez dziki.

– Niezastosowanie się do zasad grozi ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa, które będą odczuwalne w skali całego województwa – dodał wojewoda.

image

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 06:06