W Wielkopolsce lawinowo rośnie liczba nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej. Czy obecna sytuacja epidemiologiczna zagraża targom rolniczym Agro Show w Bednarach?TPR
StoryEditorASF w Polsce

Czy Agro Show może zostać odwołane przez ASF?

19.08.2024., 15:00h

Teren, na których odbywają się targi Agro Show znajduje się obecnie w czerwonej strefie ASF. Czy to oznacza, że wystawa maszyn rolniczych będzie odwołana? Zapytaliśmy o to Wojewódzką Lekarza Weterynarii w Poznaniu.

Rośnie liczba ognisk ASF u świń. Czy może to zagrozić tegorocznej wystawie Agro Show w Bednarach?

W Wielkopolsce lawinowo rośnie liczba nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził właśnie wystąpienie 38 ogniska ASF w tym roku. Chorobę stwierdzono w stadzie 2859 świń znajdującym się w miejscowości Rudki, (gmina Ostroróg, powiat szamotulski) w województwie wielkopolskim. Gospodarstwo znajdowało się w strefie II ograniczeń. Inspekcja Weterynaryjna już wdrożyła procedury likwidacji stada.

Czytaj więcej: Prawie 3000 świń do wybicia. Ogromne ognisko ASF w Wielkopolsce

Czy w obecnej sytuacji przeprowadzenie we wrześniu olbrzymich targów Agro Show w Bednarach pod Poznaniem, które co roku przyciągająca tysiące zwiedzających z całego kraju jest bezpieczne oraz czy na terenie targów będą obowiązywać jakieś obostrzenia? 

Decyzję w tym zakresie będzie podejmował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu, który na dzień dzisiejszy nie widzi problemu, aby wystawa mogła się odbyć. Targi maszyn rolniczych w dużej mierze są związane z agrokulturą, a nie produkcją trzody chlewnej, co siłą rzeczy ograniczy w naturalny sposób udział hodowców świń w wystawie.

Najważniejszym elementem, na który należy kłaść ogromny nacisk, jest bioasekuracja dotycząca gospodarstwa. Jeżeli rolnicy pracując w polu, normalnie funkcjonując, czyli chodząc do sklepu, do kościoła i na spacer, przy zastosowaniu prawidłowej bioasekuracji nie wnoszą sobie wirusa do gospodarstwa, to ich obecność na wystawie maszyn nie zwiększa ryzyka. Natomiast zbyt szeroko zakrojone ograniczenia zawsze skutkowały zniechęceniem, zobojętnieniem i zaprzestaniem stosowania się nawet do podstawowych wymogów. –​ odpowiada Dominiką Kmet​ - Wielkopolska Wojewódzka Lekarz Weterynarii.

Cały wywiad przeczytasz w artykule: Wybijać stada świń w strefie ASF czy nie? Co o tym decyduje?

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. wrzesień 2024 01:09