Gorący klimat może mieć wpływ na rozwój wirusów, w tym również afrykańskiego pomoru świń. Nie wyklucza on nawet samoistnego wyginięcia wirusa, co miało miejsce na Kaukazie (Armenia, Gruzja). Przy temperaturach zewnętrznych powyżej 30°C okres półtrwania wirusa ASF ulega bowiem znacznemu skróceniu.
StoryEditorWalka z ASF
Czy zmiany klimatu ułatwią walkę z ASF?
14.11.2023., 14:20h
Podziel się
Jak wiadomo, wirusy dłużej przeżywają w niskich temperaturach, więc teoretycznie im cieplej, tym większe szanse na pokonanie epidemii ASF. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne może okazać się korzystanie ze szczepionek przeciwko tej chorobie, ale pomimo że pojawiły się pierwsze preparaty w Azji, to wciąż nie ma pewności, że będą one skuteczne i spełnią europejskie normy.
- Jak zmiany klimatu i wzrost temperatury może wpłynąć na epidemię afrykańskiego pomoru świń?
- Czy wietnamskie szczepionki przeciwko ASF można uznć za bezpieczne?
- Jak kraje wolne od ASF bronią się przed potencjalnym pojawieniem się wirusa?
- Jak Polska radzi sobie aktualnie z wirusem ASF u świń?
- Czy bioasekuracja powinna być bardziej zaostrzona?
Wietnamskie szczepionki przeciwko ASF zwiastują koniec epidemii?
Informacje o zatwierdzeniu lub testowaniu w Wietnamie przez firmy Navetco, AVAC i Dabaco zmodyfikowanych żywych szczepionek przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, które wkrótce mają być wprowadzone także w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej, wzbudziły nadzieje na dostępność nowych skutecznych narzędzi do powstrzymania epidemii tej choroby na świecie. Naukowcy z innych państw także pracują nad opracowaniem skutecznej szczepionki przeciwko genotypowi II ASF, aby pomóc w kontrolowaniu ognisk choroby. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt podkreśla jednak znaczenie stosowania wyłącznie wysokiej jakości szczepionek o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie, które zostały poddane ocenie i zatwierdzon...