Kto może skorzystać z tej formy wsparcia?
Jest ono przewidziane dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku wystąpienia deszczu nawalnego, suszy, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, obsunięcia się ziemi, lawiny, gradu, huraganu czy uderzenia pioruna oraz poszkodowanych w wyniku ASF.
Jakie kryteria muszą być spełnione?
W pierwszym przypadku można się ubiegać o dofinansowanie, gdy straty w uprawach albo zwierzętach gospodarskich były w tym roku lub w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat. Powinny one wynieść przynajmniej 30% średniej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, kiedy wystąpiła szkoda, albo z 3 lat w okresie 5-letnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji.
Straty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów objętych wsparciem. W przypadku gdy szkoda dotyczy sprzętu rolniczego, rolnik może otrzymać dofinansowanie tylko na uszkodzone maszyny. A jeśli np. w wyniku przejścia huraganu zniszczeniu uległ sad, pomoc finansowa powinna zostać przeznaczona na odtworzenie nasadzeń.
Natomiast w przypadku wystąpienia w gospodarstwie ASF o pomoc mogą się starać rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok. Natomiast w dniu jej wydania stanowiły one co najmniej 30% jego stada świń. W tej sytuacji inwestycje nie mogą być związane z produkcją świń.
Ile wynosi maksymalna pomoc dla rolnika?
Maksymalna pomoc, jaką można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014–2020 w ramach tego wsparcia, to 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Dofinansowanie nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację danej inwestycji.
Magdalena Szymańska
fot. arch. red.