ASFASF
StoryEditorASF

Izby rolnicze żądają zaostrzenia bioasekuracji w chowie świń na własny użytek

27.07.2023., 13:00h
Od kwietnia 2023 r. w polskich hodowlach świń rozprzestrzenia się wirus ASF. Do końca lipca wykryto już 17 ognisk. Dolnośląska Izba Rolnicza postanowiła zareagować na nieustanny wzrost zakażeń i zaapelowała do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Roberta Telusa, o jak najszybsze podjęcie działań mających na celu zaostrzenie zasad bioasekuracji.

DIR apeluje do MRiRW

Rada powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu wołowskiego zwróciła się do zarządu o wystosowanie apelu do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o zaostrzenie zasad bioasekuracji w gospodarstwach, w których świnie są utrzymywane na własny użytek.

Jakie zmiany powinno wprowadzić MRiRW w ustawie o bioasekuracji?

Zdaniem DIR-u konieczne jest rozpatrzenie zmian, a właściwie stworzenie przepisów odnośnie do bioasekuracji w gospodarstwach zajmujących się hodowlą świń na własny użytek. W związku z tym, że małych hodowców nie obowiązują żadne restrykcje dotyczące utrzymywania świń, DIR apeluje o ich wprowadzenie, gdyż dostrzega potężne zagrożenie dla dużych producentów trzody chlewnej. DIR zaapelował o wprowadzenie podstawowych zasad bioasekuracji:

  • mat dezynfekcyjnych,
  • zmian ubioru,
  • rejestru wejść do budynku inwentarskiego.

Duzi producenci świń czują się zagrożeni przez małych hodowców

W Polsce jest coraz mniej gospodarstw zajmujących się hodowlą świń, a umożliwienie wszystkim rolnikom hodowania świń na własny użytek może tę sytuację dodatkowo pogorszyć. Producenci wieprzowiny są zobowiązani do przestrzegania surowych restrykcji, które często i tak nie wystarczają, by uchronić ich hodowle przed zachorowaniem na ASF. Obecnie czują się oni zagrożeni przez małych producentów z wiadomych względów.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: DIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 02:02