Ruszyła tegoroczna fala ognisk ASF
4 czerwca br. potwierdzono pierwsze w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń w kraju. Wystąpiło w stadzie utrzymującym 10 świń w gminie Trzeszczany w województwie lubelskim. Instytut Friedricha-Loefflera potwierdził pierwsze ognisko również w Niemczech. Stwierdzono je w tuczarni w powiecie Vorpommern-Greifswald w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W Unii Europejskiej wystąpiło w tym roku 55 ognisk w chlewniach (najwięcej w Rumunii) oraz 2813 u dzików.
W 2023 roku afrykański pomór świń dotknął 14 państw Unii Europejskiej i odnotowano pięciokrotny wzrost liczby ognisk u świń w porównaniu z rokiem poprzednim. Zgodnie z raportem EFSA, była to największa liczba ognisk ASF u trzody chlewnej od 2014 roku. Od tego czasu na walkę z chorobą UE przeznaczyła ponad 230 mln euro.
W ubiegłym roku najwięcej ognisk, bo ponad 90% całkowitej liczby, zgłosiły Chorwacja i Rumunia, odpowiednio z 1124 i 740 ogniskami. Jeśli oprócz państw członkowskich weźmiemy pod uwagę dane z Bośni i Hercegowiny (1508 ognisk) oraz z Serbii (991 ognisk), liczby te są jeszcze większe.
Wirus po raz pierwszy pojawił się w Szwecji oraz Chorwacji i rozprzestrzenił się na nowe obszary we Włoszech. Po dwuletniej przerwie stwierdzono go ponownie w Grecji.
21 państw opracowuje wspólną strategię walki z afrykańskim pomorem świń
W dwudziestym drugim spotkaniu Stałej Grupy Ekspertów ds. Afrykańskiego Pomoru Świń (SGE ASF22), zorganizowanym w Berlinie, uczestniczyli przedstawiciele 21 krajów z Europy. Obecni byli także reprezentanci państw azjatyckich.