Wirus ASF — było kilka miesięcy spokoju
W roku 2022 w Polsce wykrytych zostało łącznie 14 ognisk wirusa ASF u świń. Pierwsze pojawiło się na początku czerwca w województwie wielkopolskim, w miejscowości Boguszyn, na którego terenie przebywało aż 2019 świń. To właśnie w Wielkopolsce w ubiegłym roku wykryto 7 ognisk wirusa - najwięcej w całej Polsce. Ostatnie skażone stado zidentyfikowano na początku września w województwie warmińsko-mazurskim, w miejscowości Banie Mazurskie, gdzie utrzymywano 15 świń. Od tego czasu minęło 7 miesięcy.
Wirus ASF zaatakował świnie na Dolnym Śląsku
Jak poinformował Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lubaniu, 12 kwietnia 2023 r. na terenie województwa dolnośląskiego, w miejscowości Lubań, oddalonej od granicy z Czechami o 7 km, wykryto ognisko ASF u świń. W gospodarstwie utrzymywanych było 16 szt. trzody chlewnej, a w okolicy chlewni nie zostały zlokalizowane duże stada świń. Lekarze przestrzegają również przed przestrzeganiem zasad bioasekuracji w celu zminimalizowania możliwości transmisji wirusa do gospodarstwa.
Plaga ASF na Dolnym Śląsku
W roku 2022 na terenie województwa dolnośląskiego wykryto zaledwie 2 ogniska ASF u świń. Rok 2023 nie jest łaskawy dla tamtejszych rolników ze względu na liczbę wyrytych zarażeń u dzików, które przenoszą wirusa. Tylko do 11 kwietnia 2023 r. służby potwierdziły istnienie 566 ognisk ASF u dzików.
Obszary zapowietrzone w Polsce w 2023 r.
Obecnie na terenie Polski wyróżnia się 4 obszary objęte ograniczeniami III stopnia, które znajdują się na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i dwa na terenie dolnośląskiego. Obszarem ograniczonym II stopnia jest objęty cały Wschód Polski oraz na Zachodzie województwa lubuskie, wielkopolskie, część dolnośląskiego i opolskiego. Natomiast obszarem ograniczenia I stopnia został objęty środkowy pas Polski z północy na południe, a także granice województw zachodnich i obszar Katowic.
oprac. Justyna Czupryniak