Cały czas trwa walka z afrykańskim pomorem świń
Myśliwi realizują plany łowieckie oraz odstrzał sanitarny, a Inspekcja Weterynaryjna przeprowadza kontrole bioasekuracyjne, które czasami kończą się zamknięciem gospodarstw z powodu łamania przepisów.
Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców, m. in. w oparciu o roczne plany łowieckie i wieloletnie łowieckie plany hodowlane. Plan łowiecki jest sporządzany na okres od dnia 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca roku następnego (łowiecki rok gospodarczy), w szczególności na podstawie inwentaryzacji zwierzyny. Przed ostatecznym zatwierdzeniem, roczne plany łowieckie są przekazywane do zaopiniowania przez właściwego terytorialnie: wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz właściwej terytorialnie izby rolniczej. W przypadku nadmiernego zagęszczenia zwierząt łownych podmioty te mogą wnioskować o podniesienie limitów odstrzałów.
Odstrzał sanitarny uzupełnieniem planów łowieckich
Ze względu na zwalczanie ASF na terytorium Polski realizowane są ponadto dodatkowe działania mające na celu zmniejszenie populacji dzików poprzez odstrzał sanitarny. Odstrzał sanitarny dzików jest prowadzony uzupełniająco do gospodarki łowieckiej – jako wykonanie nakazu wynikającego z rozporządzeń powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody przez osoby uprawnione do wykonywania polowania. Instytucję odstrzału sanitarnego powinno się stosować w sytuacji zagrożenia wystąpienia lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania i w celu ograniczenia ryzyka szerzenia się takiej choroby na określonym terenie spowodowanego zbyt liczną populacją danej zwierzyny. Odstrzał sanitarny nie charakteryzuje się z góry określonymi liczbami i zależy on od sytuacji epizootycznej i populacji dzików na określonym terenie.
Ile dzików odstrzelono sanitarnie od 2020 roku?
Dane dotyczące liczby dzików nakazanych do odstrzału sanitarnego prezentują się następująco:
- w 2020 r.- 185 099 szt.
- od stycznia 2021 r. do 31 marca 2022 r. - 233 055 szt.
- od kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. – 114 924 szt.
- od 1 kwietnia 2023 r. - 46 980 szt.
Ale na podstawie danych otrzymanych z Wojewódzkich Inspektoratów Weterynarii wynika, że w 2022 r. odstrzelono sanitarnie 78 186 szt. dzików, natomiast w 2023 r. odstrzelono sanitarnie 17 737 szt. (stan na dzień 03.04.2023 r.).
W gospodarstwach trwają kontrole bioasekuracyjne Inspekcji Weterynaryjnej
- Kontrole wymogów bioasekuracji określonych w przepisach krajowych, przeprowadzane są przez organy Inspekcji Weterynaryjnej (IW) w sposób ciągły. W ramach kontroli przeprowadzanych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej w dalszym ciągu stwierdzane są nieprawidłowości w spełnianiu wymogów bioasekuracji, pomimo że wymogi te obowiązują już od kilku lat na terenie całego kraju. Inspekcja Weterynaryjna na bieżąco prowadzi czynności kontrolne gospodarstw utrzymujących świnie w zakresie spełniania wymagań wynikających z rozporządzenia – napisała wiceminister Anna Gembicka w odpowiedzi na interpelację poselską.
W roku 2022 Inspekcja Weterynaryjna przeprowadziła 111 629 kontroli:
- 99 881 kontroli planowych,
- 9591 kontroli sprawdzających,
- 2157 kontroli doraźnych.
W przypadku 33 146 kontroli planowych, 2 348 kontroli sprawdzających i 564 kontroli doraźnych stwierdzone zostały uchybienia w spełnianiu wymogów w gospodarstwach utrzymujących świnie. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami powiatowi lekarze weterynarii wydali 4429 decyzji administracyjnych w sprawie usunięcia uchybień, natomiast w przedmiocie nakazu zabicia lub uboju świń i czasowego zakazu ich utrzymywania powiatowi lekarze weterynarii wydali 593 decyzji administracyjnych.
Z kolei od 1 stycznia do 31 marca 2023 r. skontrolowano w sumie 18016 gospodarstw utrzymujących świnie. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w odniesieniu do 302 gospodarstw właściwi powiatowi lekarze weterynarii (PLW) wydali decyzje administracyjne w sprawie usunięcia uchybień, natomiast w przypadku 50 gospodarstw zostały wydane decyzje administracyjne w przedmiocie nakazu zabicia lub uboju świń i czasowego zakazu ich utrzymywania.