Po tym, jak w Gdyni wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń u 11 martwych dzików, ustanowiono tam strefę żółtą, czyli obszar objęty zakażeniem. Dotychczas był to region wolny od ASF.Fot. Envato Elements
StoryEditorNowe strefy ASF

Weterynaria znosi strefy ASF. Gdzie są mniejsze restrykcje?

27.05.2024., 15:15h
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o zmianach w regionalizacji w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń.

Które powiaty są wolne od afrykańskiego pomoru świń?

Obecnie mamy tylko trzy strefy czerwone w województwach: wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. Duża presja wirusa wciąż obserwowana jest na terenach województw warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.

Nieco mniej zachorowań u dzików wykrywanych jest w Opolskiem, Pomorskiem, Podlaskiem, Wielkopolskiem, Mazowieckiem i Lubuskiem. W tym roku nie wykryto ognisk ASF u dzików w Kujawsko-Pomorskiem, Łódzkiem, Świętokrzyskiem, Małopolsce oraz na Śląsku i Podkarpaciu.

Aktualne zmiany w regionalizacji dotyczą zniesienia obszarów objętych ograniczeniami I, czyli strefy niebieskiej. I tak, w województwie kujawsko-pomorskim uwolnione zostały powiaty: wąbrzeski (gminy Dębowa Łąka, Płużnica, Ryńsk oraz miasto Wąbrzeźno), brodnicki (gminy Świedziebnia, Osiek, Górzno oraz Bartniczka, Brodnica) oraz rypiński (gminy Brzuze, Rogowo, Skrwilno, Wąpielsk, Rypin).

W województwie mazowieckim ze strefy niebieskiej do wolnej od ASF trafiły powiaty:

  • sierpecki (gminy Rościszewo, Szczutowo),
  • gostyniński (gminy Pacyna i Sanniki),
  • płocki (gminy Bodzanów, Bulkowo, Gąbin, Mała Wieś, Słubice, Słupno, Wyszogród).

W Łódzkiem natomiast:

  • gmina Bolimów w powiecie skierniewickim oraz
  • gminy Nieborów, Kocierzew Południowy, Chąśno, Kiernozia
  • Łowicz w powiecie łowickim.

Nowe strefy ASF: gdzie łagodniej, gdzie ostrzej?

Zmiany w regionalizacji dotyczą również zniesienia obszarów objętych ograniczeniami II, czyli strefy różowej, która została zastąpiona strefą niebieską (obszarem I).

W województwie podlaskim dotyczy to powiatu kolneńskiego (gminy Grabowo, Stawiski, Kolno), powiatu wysokomazowieckiego (gminy Ciechanowiec, Klukowo, Kobylin-Borzymy, Nowe Piekuty, Sokoły, Szepietowo oraz części gminy Kulesze Kościelne), powiatu białostockiego (gminy Zawady, Tykocin, Choroszcz, Łapy, Suraż, Juchnowiec Kościelny, Poświętne, Turośń Kościelna), powiatu bielskiego (gminy Wyszki, Rudka, Brańsk), powiatu siemiatyckiego (gminy Grodzisk oraz Perlejewo).

W województwie mazowieckim ze strefy różowej do niebieskiej przeniesiono powiat ostrowski (gminy Zaręby Kościelne, Małkinia Górna, Nur, Boguty-Pianki), powiat sokołowski (gminy Kosów Lacki, Ceranów, Sterdyń, Sabnie, Jabłonna Lacka, Repki) oraz powiat garwoliński (gminy Borowie, Górzno, Miastków Kościelny, Żelechów). Natomiast w Lubelskiem gminy Trzebieszów, Stanin, Wola Mysłowska, Łuków, Stoczek Łukowski w powiecie łukowskim.

Chore dziki zawędrowały do Gdyni

Niestety w części gmin zostały wprowadzone większe ob­ostrzenia. Po tym, jak w Gdyni wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń u 11 martwych dzików, ustanowiono tam strefę żółtą, czyli obszar objęty zakażeniem. Dotychczas był to region wolny od ASF.

Jednocześ­nie, w związku z wystąpieniem ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików na obszarach wolnych w bliskiej odległości od obszarów objętych ograniczeniami, konieczne było poszerzenie zasięgu stref różowej oraz niebieskiej.

W województwie kujawsko-pomorskim do strefy różowej przeniesiono gminy Rogóźno i część gminy Grudziądz, a w powiecie świeckim do strefy niebieskiej gminę Dragacz oraz część gminy Nowe i Warlubie.

Do strefy różowej trafiły też w województwie pomorskim niektóre tereny gmin Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw oraz Malbork, a także gmina Sadlinki w powiecie kwidzyńskim, a w Dolnośląskiem część gminy Pielgrzymka w powiecie złotoryjskim.

Szczegółowe zasięgi stref są dostępne na stronie GIW.

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 08:55