Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) w poniedziałek 23.01.2023 roku potwierdziła, że martwy dzik znaleziony kilka dni wcześniej na północy Grecji był zakażony wirusem ASF. Truchło dzika znaleziono w Neo Petritsi na północ od Serres, w pobliżu granicy z Bułgarią i Macedonią Północną.
W związku ze stwierdzeniem ASF w Grecji, wprowadzono tam środki ostrożności i bezpieczeństwa biologicznego, m.in. poprzez ustanowienie stref restrykcji i ograniczeń w przemieszczaniu świń w regionie.
Czy wirus ASF przedostał się z krajów sąsiednich?
Pierwsze występowanie ASF w Grecji od 2020 roku
Po raz pierwszy w Grecji wirus ASF pojawił się na początku lutego w 2020 roku, także w północnym regionie, około 60 km od granicy z Bułgarią. Miało to miejsce w gospodarstwie hodującym 32 świnie, a jedna z nich padła, właśnie z powodu wirusa ASF. Zdecydowano także o uboju trzody chlewnej na obszarze 3 km wokół gospodarstwa. Greckie władze natychmiast zakazały handlu wieprzowiną z tego obszaru.
Grecja w większości importuje swoją trzodę chlewną. Według danych FAO w 2017 r. w tym kraju hodowano około 744 000 świń.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. archiwum TPR