ASF atakuje chlewnie w Wielkopolsce. Już 16 ognisk
Wielkopolska, polskie zagłębie produkcji trzody chlewnej, nie radzi sobie z ASF. Główny Lekarz Weterynarii poinformował właśnie o kolejnych trzech ogniskach w tym województwie. W jednym z gospodarstw było prawie 1800 świń.
- 25 ognisko wyznaczono 23.07.2024 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 481 świń, położonym w miejscowości Rożnowo, gmina Oborniki, powiat obornicki, województwo wielkopolskie.
- 26 ognisko wyznaczono 24.07.2024 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świnie, położonym w miejscowości Budziszewice, gmina Skoki, powiat wągrowiecki, województwo wielkopolskie.
- 27 ognisko wyznaczono 24.07.2024 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1784 świnie, położonym w miejscowości Boguniewo, gmina Rogoźno, powiat obornicki, województwo wielkopolskie.
- 28 ognisko, w miejscowości Marlewo, powiat obornicki, woj. wielkopolskie. Jak poinformowano 26.07. podczas konferencji zorganizowanej przez II Wicewojewodę Wielkopolskiego jest też podejrzenie kolejnego ogniska na terenie powiatu obornickiego.
W sumie w Wielkopolsce w tym roku stwierdzono już 16 ognisk ASF u świń. Wirus skoncentrował się w 6 powiatach północnej Wielkopolski: obornickim, gnieźnieńskim, czarnkowsko-trzcianeckim, pilskim, wągrowieckim i poznańskim. Dotknął gospodarstwa o różnej strukturze produkcji - od 17 do 2800 świń.
- Przypominamy, że w całym 2023 roku stwierdzono 10 ognisk w samej tylko Wielkopolsce, na 30 ognisk w kraju. Należy się zatem spodziewać, że ten rok będzie znacząco gorszy pod tym kątem - ostrzega Wielkopolska Izba Rolnicza.
Wielkopolscy rolnicy: brakuje rzeczowej informacji dotyczącej przemieszczania świń
Rolnicy sa przerażeni tempem, w jakim rozprzestrzenia się wirus. Alarmują też, że największym problemem jest brak rzeczowej informacji dotyczącej przemieszczania, czy też potencjalnej sprzedaży zwierząt w czerwonej oraz niebieskiej strefie.
- ASF jest jedną z głównych przyczyn, obok braku opłacalności produkcji, redukcji pogłowia oraz liczby stad świń w Polsce i w Wielkopolsce, jaka miała miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat. Skuteczna walka z tym wirusem oraz zabezpieczenie finansowe gospodarstw rolnych w razie jego zaistnienia i nałożenia stref z ograniczeniami to podstawa efektywnego programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce - tłumaczy Wielkopolska Izba Rolnicza.
ASF po raz pierwszy u świń w woj. pomorskim
Wirus pojawił się także w nowym wojewodztwie, dotychczas wolnym od choroby wśród świń. 23 lipca ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 161 świń, położonym w miejscowości Straszewo, gmina Ryjewo, powiat kwidzyński, województwo pomorskie.
Kamila Szałaj