StoryEditorŚwinie

Bezmleczność poporodowa u loch (MMA) – przyczyny, objawy, zapobieganie

03.04.2019., 14:04h
Bezmleczność poporodowa to stan chorobowy związany z zapaleniem gruczołu mlekowego (mastitis) i zapaleniem dróg rodnych (metritis), co skutkuje zbyt małym wydzielaniem mleka (agalactia). Etiologia MMA nie jest w pełni poznana, ale uważa się, że jest to schorzenie wieloczynnikowe. Właściwe żywienie i warunki zoohigieniczne zabezpieczą lochy przed zapaleniem macicy i wymienia oraz bezmlecznością.

Trudna walka lochy z MMA

Zaburzenia laktacji u macior po porodzie przyczyniają się do upadków prosiąt w pierwszych tygodniach życia. Powodem może być tzw. poporodowa bezmleczność toksemiczna, często określana jako zespół MMA. W przypadku tego schorzenia proces chorobowy może obejmować jednocześ­nie gruczoł mlekowy oraz macicę. Główną przyczyną bezmleczności poporodowej, obok braku higieny i czystości pomieszczeń, mogą być pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), infekcje paciorkowcowe oraz zakażenia Corynebacterium, Staphyloococcus aureus oraz Klebsiella. Bakterie te, obecne w przewodzie pokarmowym, przeważnie nie przedostają się do układu krążenia, gdyż napotykają na bariery błony śluzowej jelit.

Endotoksyny, produkowane przez wymienione drobnoustroje wskutek stresu porodowego oraz obniżonej odporności loch, mogą przedostawać się przez układ chłonny do poszczególnych gruczołów sutkowych i macicy, wywołując zespół MMA. Źródłem podwyższonego poziomu endotoksyn staje się przede wszystkim gruczoł sutkowy objęty procesem zapalnym. Rozwój schorzenia często następuje wskutek przewlekłego zapalenia dróg moczowych i narządu pł...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 15:10