– Skuteczna dezynfekcja jest wypadkową właściwego przygotowania preparatu (stężenia roztworu środka dezynfekcyjnego), znajomości spektrum jego działania, przygotowania dezynfekowanej powierzchni, czasu działania i temperatury otoczenia. Aby maty dezynfekcyjne spełniały swoją rolę, należy posiadać wiedzę, jak prawidłowo ich używać. Zwłaszcza, że te stosowane na zewnątrz są narażone na działanie szeregu czynników atmosferycznych. Wiatr, nasłonecznienie i wysoka temperatura przyspieszają wysychanie roztworu preparatu dezynfekcyjnego. Z kolei intensywne opady prowadzą do jego rozcieńczenia – wyjaśnia Urszula Teter.
Jak podkreśla, lepiej jest przechowywać koncentrat, a roztwór przygotować bezpośrednio przed użyciem. Należy wlać na matę taką ilość, jaką jest ona w stanie wchłonąć.
– Częstość wymiany czy uzupełniania roztworu zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od liczby osób przechodzących przez matę czy przejeżdżających przez nią samochodów. Zalecam, aby przynajmniej 3 razy w tygodniu wymienić roztwór – mówi Urszula Teter.
- Nie wystarczy wyłożyć maty przed wejściem do chlewni. Konieczne jest jeszcze częste uzupełnianie jej środkiem dezynfekcyjnym
Wszystko uzależnione jest od sytuacji i podczas upałów uzupełnianie środka dezynfekcyjnego w matach może być konieczne nawet codziennie. Ważny jest dobór rozcieńczenia środka i zwrócenie uwagi na panującą temperaturę, tak aby utrzymać wymagane stężenie preparatu na matach dezynfekcyjnych lub w nieckach. Podczas codziennego uzupełniania mat czy pojemników ze środkiem dezynfekcyjnym istotna jest ich czystość. Należy usunąć brud i zanieczyszczenia i wymienić ich zawartość.
– Nie wystarczy dolewać środka odkażającego. Trzeba jeszcze maty myć i utrzymywać w czystości. Dla ochrony przed warunkami atmosferycznymi maty mogą być wyłożone przy drzwiach wejściowych wewnątrz budynku, ale w taki sposób, aby nie dało się ich obejść – wyjaśnia specjalistka.
Uwaga na samochody
Do odkażania samochodów także najprostszym i najtańszym sposobem jest użycie mat. Bardziej skuteczne są jednak wybetonowane niecki czy baseny wypełnione wodą i środkiem dezynfekcyjnym. Dobrze jest zadaszyć takie miejsce, gdyż podczas opadów bardzo szybko się one brudzą, a roztwór ulega rozcieńczeniu. Najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu są bramki dezynfekcyjne, ale koszt ich zakupu i instalacji jest największy. Służą one do oprysku samochodów wjeżdżających na teren gospodarstwa. Używany do oprysku roztwór jest zawsze świeży, a w porównaniu do mat czy basenów mamy pewność pełnej dezynfekcji przejeżdżającego pojazdu, a nie tylko dolnej części kół. W pewien sposób taką bramkę można zastąpić użyciem opryskiwacza, jednak musi on być przechowywany w pomieszczeniu, w zacienionym miejscu, odpowiednio często myty i uzupełniany środkiem dezynfekcyjnym. Jego zastosowanie pozwala na opryskanie nie tylko kół samochodu, ale także podwozia.
– Kierowcy przyjeżdżający do gospodarstwa nie powinni opuszczać szoferki, a jeśli jest to konieczne, muszą używać ochronnego obuwia i odzieży. Z kolei dezynfekcja kabiny samochodu powinna odbywać się przy użyciu preparatów na bazie alkoholu, które szybko odparowują i nie pozostawiają nalotu na odkażanych powierzchniach – tłumaczy Urszula Teter.
- – Obuwie przed dezynfekcją musi być dokładnie umyte. Na zanieczyszczonej powierzchni odkażanie nie będzie bowiem skuteczne – mówi Urszula Teter
Przy wyborze preparatu do dezynfekcji należy zwrócić uwagę, aby wykazywał on skuteczne działanie nie tylko przeciwko bakteriom i grzybom, ale także przeciwko wirusom. Najlepiej jeśli środek jest zalecany do zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń.
– Należy pytać o to, w jakim zakresie temperatur preparat jest skuteczny, aby można było go spokojnie stosować w czasie upałów – mówi Urszula Teter.
Dezynfekcja rąk i obuwia
Każdy środek dezynfekcyjny zadziała skutecznie pod warunkiem, że dezynfekowana powierzchnia zostanie uprzednio mechanicznie oczyszczona i umyta, najlepiej ciepłą wodą z detergentem. Dotyczy to nie tylko opon, ale także butów. Istotna jest również bieżąca dezynfekcja rąk osób mogących na dłoniach przenieść patogeny. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny środek znajdujący się na liście produktów o działaniu biobójczym, w tym przeciwko wirusom.
Dominika Stancelewska