We wtorek potwierdzone zostało 8 ognisko choroby niebieskiego języka, tym razem na Warmii i Mazurach.Unsplash
StoryEditorChoroba niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka: jakie są zasady przemieszczania bydła?

16.01.2025., 11:30h

Choroba niebieskiego języka rozprzestrzenia się po Polsce. We wtorek potwierdzone zostało 8 ognisko choroby, tym razem w województwie warmińsko-mazurskim. W związku z coraz większym obszarem objętym restrykcjami, przedstawiamy obowiązujące zasady przemieszczania bydła w obszarach, w których wystąpiła choroba.

Choroba niebieskiego języka w Polsce: jakie są zasady przemieszczania bydła?

Wraz z końcem roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka na terenie Polski. Wymieniono w nim zasady przemieszczania bydła z obszarów gdzie wystąpiła choroba lub istnieje zagrożenie jej wystąpienia.

W obszarach, w których występuje choroba niebieskiego języka, obowiązuje zakaz przemieszczania bydła, owiec lub kóz poza obszar, chyba że powiatowy lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, wyda pozwolenie na przemieszczenie poza strefę.

Czytaj więcej: Choroba niebieskiego języka w Polsce: jak rolnicy radzą sobie z obostrzeniami? [WIDEO]

Kiedy Powiatowy Lekarz Weterynarii może wydać pozwolenie na przemieszczenie zwierząt wrażliwych na chorobę niebieskiego języka?

Powiatowy Lekarz Weterynarii może wydać zezwolenie na przemieszczenie zwierząt, jeżeli:

  • w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, a także owiec oraz kóz poza obszar określony w ustawie, w gospodarstwie, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, nie potwierdzono choroby niebieskiego języka;
  • nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem zwierząt poza obszar określony w ust. 1 pkt 1 zostały od zwierząt pobrane próbki do badania laboratoryjnego w kierunku choroby niebieskiego języka, które zostało przeprowadzone metodą serologiczną, i uzyskany wynik tego badania jest ujemny;
  • posiadacz zwierząt, które mają zostać przemieszczone poza obszar określony w ust. 1 pkt 1, poinformował powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce, do którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, o zamiarze dokonania przemieszczenia nie później niż 48 godzin przed planowanym terminem jego dokonania.

W Polsce wyznaczono już osiem ognisk choroby niebieskiego języka

Ogniska wirusa Bluetongue dotyczą aktualnie trzech województw, tj. dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Ogniska choroby niebieskiego języka w 2024 roku:

Dolnośląskie:

  • Powiat wołowski - ognisko nr 1,
  • Powiat lubański - ogniska nr 3 i 4,
  • Powiat lwówecki - ogniska nr 6 i 7,

Zachodniopomorskie:

  • Powiat pyrzycki - ognisko nr 2,
  • Powiat kołobrzeski - ognisko nr 5,

Ogniska choroby niebieskiego języka w 2025 roku:

warmińsko-mazurskie:

  • Powiat lidzbarski - ognisko nr 8

Z uwagi na fakt, że monitoring w kierunku choroby niebieskiego język jest intensywnie prowadzony, aktualny obszar objęty ograniczeniami w przemieszczaniu zwierząt można monitorować na mapkach, aktualizowanych na bieżąco na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

image
Choroba niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka rozlewa się na całą Polskę. Jest kolejne ognisko

Oprac. Kamila Dłużewicz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. styczeń 2025 11:32