Galloway - włochate kosiarki
Bydło Galloway najłatwiej rozpoznać po braku rogów, co jest jego cechą genetyczną oraz spokojnym i łagodnym temperamencie. Galloway pochodzą ze Szkocji i to właśnie surowe warunki klimatyczne tego kraju ukształtowały te mało wymagające i bardzo odporne zwierzęta. Galloway nie bez powodu nazywane są włochatymi kosiarkami. Zjadają dosłownie wszystko, co rośnie na pastwiskach łącznie z pokrzywami. Z powodzeniem mogą być zatem wykorzystywane na użytkach zielonych, tam gdzie bydło lub np. konie selektywnie zjadają rośliny łąkowe. Ich skromne nawyki żywieniowe i niewybredność nie przeszkadzają w produkcji mięsa najwyższej jakości, które – podobnie jak u rasy hereford – cechuje się marmurkowatością oraz małą ilością cholesterolu. Mięso jest niezwykle smaczne, soczyste i delikatne, bogate w korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, czym przewyższa wieprzowinę. Średnie dobowe przyrosty wynoszą około 1000 g, a średnia wydajność rzeźna 55–57%.
Doskonałe mamki
Galloway to rasa wcześnie dojrzewająca. Dorosłe krowy mają średnio 125 cm w kłębie i masę ciała 500–600 kg. Buhaje dorastają do 130 cm i ważą 700–800 kg.
- WZORZEC RASY GALLOWAY
Rasa ta odznacza się średnim kalibrem, o zwartej budowie ciała i bardzo dobrym umięśnieniem, typowym dla bydła mięsnego. Jest to rasa bezrożna, o gęstej i średniej długości okrywie włosowej oraz szczelnej i obfitej w sezonie zimowym warstwie puchowej. Głowa mała, średniej długości, szerokie czoło i wyrazista śluzawica o pigmencie w zależności od umaszczenia: czarna, brunatna lub płowa; oko małe, dobrze osłonięte rzęsami. Szyja krótka i dobrze umięśniona. Tułów zwarty z prostym, szerokim grzbietem i głęboką klatką piersiową. Linia brzucha równoległa do grzbietu, mostek wyraźnie zaznaczony i lekko wysunięty do przodu. Mięśnie dobrze rozłożone, przechodzące w dół do stawu skokowego. Kończyny mocne, proporcjonalne do kłody. Racice dobrze związane, o twardym, mocnym rogu.
Beata Dąbrowska