StoryEditorŚwinie

Co wpływa na częstotliwość wyproszeń w gospodarstwie?

11.03.2022., 08:03h
Najistotniejszą kwestią wpływającą na uzyskiwane wyniki jest w szczególności właściwa organizacja w sektorze rozrodu, która wpływa na częstotliwość wyproszeń w gospodarstwie. Decyduje ona o liczbie odchowanych prosiąt i sprzedanych tuczników od lochy w ciągu roku. Produkcja w oparciu o grupy macior to najlepszy sposób na poprawę wskaźników produkcyjnych.

Organizacja produkcji jest jednym z ważniejszych elementów prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa i powinna umożliwiać takie prowadzenie stada loch, które zapewnia ograniczenie strat, racjonalne wykorzystanie możliwości zwierząt, pomieszczeń oraz czasu pracy, a w konsekwencji przetrwanie w trudnych czasach. Formowanie grup techno­logicznych jest bardzo ważne ze względów ekonomicznych, zdrowotnych i organizacyjnych. Umożliwia łatwiejsze przeprowadzanie zabiegów profilaktycznych, lepsze wykorzystanie budynków, gdyż w określonych dniach tygodnia skupiamy się na konkretnych czynnościach. Na przykład od poniedziałku do środy na inseminacji, a od czwartku do piątku na porodach. Wszystkie zajęcia, jak obserwacja rui, inseminacja loch, kontrola porodów, odsadzanie prosiąt, można wykonać w tym samym czasie. Dzięki temu w przeliczeniu na jedną sztukę nakłady pracy ulegają znacznej redukcji.

Mamy też możliwość rytmicznej sprzedaży warchlaków lub tuczników, a następnie czas na mycie i dezynfekcję pomieszczeń zgodnie z zasadą całe pomieszczenie pełne – całe pomieszczenie puste. Przy występowaniu wielu chorób w intensywnej produkcji świń jest to najlepszy...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. wrzesień 2024 21:18