StoryEditorASF

Czy chmiel pomoże w zwalczeniu ASF w paszy?

24.07.2022., 13:07h
Właściwości fitobiotyków mogą pozwolić na poprawę zdrowia zwierząt i ograniczenie stosowania antybiotyków. Ale nie tylko. Jak się okazuje, naturalne preparaty roślinne rozważane są także jako rozwiązanie, które może pomóc uniknąć przenoszenia wirusa afrykańskiego pomoru świń wraz z paszą i tym samym stać się ważnym elementem kompleksowego planu bezpieczeństwa biologicznego, zapobiegającego wprowadzeniu wirusa do stada.

Dodatek fitobiotyków zabezpiecza paszę przed wirusem ASF

Badania przeprowadzone przez firmę Dr. Eckel Animal Nutrition pokazują, że dodatek paszowy oparty na fitobiotykach zawierających bioaktywne składniki z roślin może być używany w celu zabezpieczenia mieszanek paszowych przed patogenami. Wyciągi roślinne dodane do paszy wykazały zmniejszenie zakaźności wirusa ASF w ciągu trzech dni. Co więcej, kombinacja odpowiednich substancji roślinnych oparta jest w stu procentach na naturalnych składnikach, a produkt o nazwie Anta Shield został zgłoszony jako zmniejszający stężenie wirusa ASF w paszy i może być, zdaniem producenta, polecany, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Długa zakaźność paszy

Doniesienia, że transmisja wirusa ASF może odbywać się poprzez pasze, potwierdzili już wcześniej Amerykanie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Kansas przebadali dodatki paszowe zawierające średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCFA) oraz wodny roztwór formaldehydu, wykazując ich skuteczność w stosunku do wirusów towarzyszących produkcji świń, w tym wirusa afrykańskiego pomoru świń. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe inaktywują wirusa prze...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 02:59