Produkcja mięsa od niekastrowanych świń w Unii Europejskiej jest wciąż ograniczona. Coraz mocniej dyskutowana jest natomiast możliwość przejścia na immunokastrację jako alternatywę zabiegu chirurgicznego. Badania terenowe są już prowadzone w kilku państwach i mają ocenić, czy przemysł mięsny i konsumenci są gotowi na mięso od niewykastrowanych samców.
Chirurgiczna kastracja prosiąt jest powszechną praktyką w wielu krajach. Zazwyczaj jest to rutynowy zabieg wykonywany bez znieczulenia w pierwszym tygodniu życia prosięcia. Głównym jego celem u świń jest zapobieganie pojawieniu się tzw. zapachu knurzego, który występuje w mięsie niektórych samców po osiągnięciu przez nie dojrzałości płciowej. Ponadto zabieg ten zapobiega niechcianej reprodukcji, a także zwiększa możliwość wytwarzania produktów mięsnych o wyższej jakości. Kastracja ogranicza typowe dla płodnych samców agresywne zachowania mogące powodować urazy groźne dla zdrowia zwierząt, a nawet dla człowieka.
Niestety, kastracja chirurgiczna bez zastosowania znieczulenia miejscowego lub ogólnoustrojowego jest uważana za bolesny i stresujący zabieg. Potwierdzeniem tego je...