Od 1 stycznia 2026 r. wszystkich hodowców zwierząt obowiązywać będzie jedynie forma elektroniczna prowadzenia ksiąg rejestracji lub ewidencji.Pexels
StoryEditorPrzepisy prawa

Czy rolnik musi prowadzić papierową księgę rejestracji bydła?

18.11.2024., 19:15h

Wielu hodowców nadal ma wątpliwości, czy powinni prowadzić księgę rejestracji bydła w formie papierowej, dokonując jednocześnie zgłoszeń w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji IRZplus. Czy ARiMR może wymagać od rolnika prowadzenia papierowej księgi rejestracji bydła?

Czy rolnik korzystający z aplikacji IRZplus jest zmuszony do prowadzenia księgi rejestracji bydła w wersji papierowej?

Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt daje rolnikowi możliwość prowadzenia księgi rejestracji bydła w sposób elektroniczny lub papierowy, nie ma jednak obowiązku prowadzenia rejestru zwierząt w dwóch formach jednocześnie.

Jeżeli rolnik zdecydował się na korzystanie z portalu IRZplus, i wyłącznie za pośrednictwem aplikacji dokonuje zgłoszeń zdarzeń w swoim stadzie, nie musi prowadzić księgi rejestracji w formie papierowej. W takim przypadku uważa się, że księga rejestracji prowadzona jest w formie elektronicznej.

Księga rejestracji bydła w formie papierowej tylko do końca 2025 roku

Hodowcy, który nie przeszli jeszcze na wyłączne korzystanie z aplikacji IRZplus i dalej prowadzą w swoim stadzie papierową księgę rejestracji, mogą prowadzić rejestrację zdarzeń w takiej formie jedynie do dnia 31 grudnia 2025 r. Wszyscy nowi hodowcy, chcący zarejestrować swoje stado oraz rolnicy, którzy przeszli na system elektroniczny IRZplus, nie mogą już wrócić do papierowej formy prowadzenia ksiąg rejestracji swoich zwierząt.

Od 1 stycznia 2026 r. wszystkich hodowców zwierząt obowiązywać będzie jedynie forma elektroniczna prowadzenia ksiąg rejestracji lub ewidencji.

Prowadzenie Księgi Rejestracji - najważniejsze informacje

  • Posiadacze bydła, owiec, kóz i świń zobowiązani są prowadzić księgi rejestracji, w których umieszcza się m.in. numer siedziby stada oraz liczbę zwierząt gospodarskich.
  • Posiadacz ww zwierząt ma obowiązek prowadzenia Księgi rejestracji w formie książkowej lub elektronicznej odrębnie dla każdego stada i poszczególnych gatunków zwierząt.
  • Wpisu do księgi, dokonuje się nie później niż w terminie 7 dni po zaistnieniu zdarzenia objętego obowiązkiem wpisu.
  • Dane zwierzęcia przechowuje się przez okres, co najmniej 3 lat od dnia ubycia tego zwierzęcia ze stada.
  • Wpisy w księdze rejestracji muszą być dokonane w sposób czytelny, trwały i w języku polskim. Wszelkie zmiany we wpisach powinny być dokonane czytelnie (w sposób umożliwiający odczytanie zmienianego wpisu).

Oprac. Kamila Dłużewicz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. grudzień 2024 02:18