StoryEditorŚwinie

Czy uda się znaleźć alternatywę dla kastracji prosiąt?

24.06.2020., 13:06h
Zakaz kastracji prosiąt bez znieczulenia, który od 2021 roku będzie obowiązywać w Niemczech, może także w przyszłości dotyczyć naszych producentów trzody chlewnej. Niestety, kastracja ze znieczuleniem to dodatkowy koszt, który może spowodować wzrost cen warchlaków. Konieczne jest więc poszukiwanie skutecznych i bezpiecznych alternatyw dla powszechnie stosowanego zabiegu chirurgicznego.
Koszty chowu trzody chlewnej wciąż rosną, między innymi w związku z podnoszeniem wymogów dobrostanu zwierząt. Kastracja chirurgiczna jest zabiegiem stresującym i bolesnym dla zwierząt, wpływającym negatywnie na ich dobrostan, dlatego niektóre kraje, jak chociażby Niemcy, zadeklarowały, że będą stopniowo wycofywały się z rutynowego jej przeprowadzania. Zabieg bez użycia środków znieczulających ma zostać zakazany w Niemczech dla zwierząt w każdym wieku. Niewykluczone więc, że nasz kraj także zaczną obowiązywać te same przepisy, aby wyrównać szanse producentów świń na unijnym rynku. W Polsce większość knurków poddawana jest kastracji chirurgicznej bez znieczulenia, która jest możliwa, jeśli ich wiek nie przekracza 7 dni.

Rutynowo przeprowadzany zabieg kastracji wzbudza wiele emocji, choć jest powszechny i ciągle najskuteczniejszy w przeciwdziałaniu pogorszeniu się jakości konsumpcyjnej mięsa wskutek wystąpienia niepożądanego zapachu knurzego tusz. Zapach ten jest efektem nagromadzenia w słoninie oraz tłuszczu śródmięśniowym dużych ilości androsteronu – męskiego hormonu płciowego produkowanego przez jądra. Gromadzi się on w tych tkankach, ...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 11:55