StoryEditorBydło mięsne

Czym nie żywić krów mamek?

14.12.2020., 15:12h
Ze względu na zbyt wysoką koncentrację energii w kiszonce z kukurydzy, jej podawanie mięsnym mamkom wydaje się zwykłym marnotrawstwem. Krowy mięsne żywione tą paszą najzwyczajniej się zapasają, co rzutuje na ich wyniki reprodukcyjne – trudniej się zacielają i wzrasta ryzyko ciężkich porodów.

Zmniejszyć intensywność żywienia przed wycieleniem

Wiedzą o tym specjaliści w spółdzielczej Agrofirmie Witkowo (woj. zachodniopomorskie), gdzie utrzymywanych jest aż 6 ras mięsnych. Krowy ras mniej wymagających jak hereford, otrzymują tylko sianokiszonkę ze słomą. Nawet tak intensywna rasa jak charolaise ma ograniczane żywienie w okresie przedwycieleniowym, co znacznie zmniejsza występowanie ciężkich porodów. Przez ostatnie 2 miesiące ciąży krowy i jałówki charolaise otrzymują tylko 1/3 dawki TMR. Żywienie do woli w tym okresie skutkowałoby urodzeniem bardzo dużego cielęcia nawet o wadze 70 kg.

Stado podstawowe i jałówki reprodukcyjne dobrze jest żywić z maksymalnym wykorzystaniem użytków zielonych. Wypas i całodobowe utrzymanie krów z cielętami na pastwisku zapewnia najwyższą efektywność ekonomiczną produkcji wołowiny kulinarnej w stadach mięsnych.

Żywienie zimowe krów mamek

Również pasze objętościowe do żywienia zimowego stada, najlepsze i najtańsze są, gdy pochodzą z użytków zielonych. Cennym uzupełnieniem żywienia zimowego mogą być tanie pasze odpadowe z przemysłu rolno-spożywczego pod warunkiem pewności ich pozyskani...
Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 09:20