StoryEditorŻywienie

Dlaczego krowy liżą drzewa?

20.05.2019., 11:05h
W okresie żywienia pastwiskowego w pasącym się stadzie, hodowcy mogą zaobserwować niepokojące zjawisko, jakim jest nieustanne lizanie drzew, gleby i innych zwierząt, co niejednokrotnie prowadzi do agresji. Jaka może być przyczyna tych nietypowych zachowań?

Lizanie drzew i innych zwierząt pierwszym objawem niedoboru sodu

Podczas żywienia pastwiskowego bardzo często występuje niedobór składników mineralnych, a – jak się okazuje – zielonki pastwiskowe zazwyczaj są ubogie w sód (Na) i nie pokrywają zapotrzebowania na ten pierwiastek. Niedobory sodu występują najczęściej u szybko rosnących, młodych zwierząt oraz u bydła, które narażone jest na oddziaływanie wysokich temperatur, podczas których występują duże straty wody i Na wraz z potem. I właśnie pierwszym objawem niedoboru soli (NaCl) w organizmie jest chęć lizania drzew, zakrzaczeń, ziemi oraz innych osobników w stadzie, co bardzo często prowadzi do agresji i wzajemnego kaleczenia się.

Niezastąpione lizawki solne

Niedobory sodu wzmaga nadmiar potasu w dawce, dlatego też, bardzo często niedobór sodu pojawia się u zwierząt wypasanych na pastwiskach obficie nawożonych potasem (gnojówka, gnojowica czy sole potasowe).

Najlepszym zatem sposobem uzupełnienia niedoborów sodu jest zapewnienie wypasanym zwierzętom stałego dostępu do lizawek solnych. Można również zastosować dodatek 0,5% soli do mieszanki treściwej.


Podczas żywienia pastwiskowego bardzo często występują niedobory składników mineralnych i dlatego w tym okresie   konieczne jest stosowanie odpowiednich mieszanek mineralnych
  • Podczas żywienia pastwiskowego bardzo często występują niedobory składników mineralnych i dlatego w tym okresie   konieczne jest stosowanie odpowiednich mieszanek mineralnych

Pastwisko nie zapewnia zwierzętom wszystkich minerałów

Warto mieć na uwadze, że podczas żywienia pastwiskowego bardzo często występują niedobory składników mineralnych i dlatego konieczne jest stosowanie w tym okresie mieszanek mineralnych, które skarmia się najczęściej w postaci sypkiej, w specjalnych pojemnikach zlokalizowanych obok poideł. Jeżeli zwierzęta dokarmiane są mieszanką treściwą, to hodowcy często włączają mieszankę mineralną do tej właśnie paszy. W dobrej mieszance mineralnej na okres letni powinny znaleźć się mikroelementy takie jak: jod, selen, cynk i kobalt. Jod zalecany jest szczególnie w rejonach o niskiej zasobności gleby w ten pierwiastek, czyli na terenach podgórskich i górskich, gdzie zwierzętom należy podawać sól jodowaną lub premiksy z udziałem jodku potasu.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 18:59