StoryEditorASF

Dlaczego opracowanie szczepionki przeciw ASF jest tak trudne?

06.12.2021., 15:12h
Pod koniec listopada usłyszeliśmy o ognisku afrykańskiego pomoru świń w północnych Niemczech, na obszarze, na którym wirus dotychczas nie występował i nie potwierdzono go tam u dzików. Niestety, u nas także sezon ognisk ASF w gospodarstwach się nie zakończył. Po prawie miesiącu spokoju w ostatnim tygodniu Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o dwóch kolejnych zakażonych stadach i tym samym ich liczba w 2021 roku wzrosła do 121. Oba ogniska wystąpiły w województwie świętokrzyskim.

Jedno z ognisk stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie, w gminie Pierzchnica w powiecie kieleckim. Obszar ten był już objęty strefą czerwoną. Niestety drugie ognisko wybuchło poza obszarami objętymi ograniczeniami, czyli w tzw. strefie białej, wolnej od ASF, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 135 świń, położonym w miejscowości Nowy Dwór w gminie Krasocin w powiecie włoszczowskim. Jest to 6. ognisko, które w tym roku stwierdzono w województwie świętokrzyskim.

Obecnie w Europie mamy do czynienia z epidemią wirusa afrykańskiego pomoru świń, który jest wysoce patogenny. Badanie wszystkich padłych dzików znalezionych na danym obszarze jest kluczowe dla oceny sytuacji epidemicznej, ponieważ w regionach dotkniętych chorobą około 80% znalezionych dzików było pozytywnych w kierunku ASF. Dziki są odpowiedzialne za przenoszenie wirusa, ale mechaniczne roznoszenie na dalsze odległości odbywa się przez ludzi lub na pojazdach. Dlatego najprawdopodobniej musimy się liczyć z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

Na całym świecie trwają pracę nad skuteczną szczepionką 

Kilka dużych ośrodków naukowych na świecie, między...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 13:40