Import świń z Danii i Litwy
Wartość wwiezionej sztuki była mniejsza o niecałe 34%. Od początku 2019 roku ceny ulegają odbiciu. W 3. tygodniu lutego cena za warchlaki na giełdzie niemieckiej zwiększyła się kolejny raz w tym roku o 1 euro.
W 2018 roku sprowadzaliśmy też trzodę chlewną z gospodarstw na Litwie. Przywieziono stamtąd do naszego kraju prawie 171 tys. świń, w tym z chlewni położonych w strefach występowania afrykańskiego pomoru świń. Do rzeźni w Polsce położonych na obszarach objętych ograniczeniami przywieziono 25 605 świń. W 2017 roku sprowadziliśmy z Litwy łącznie około 283 tys. świń, przy czym 107 tys. stanowiły zwierzęta hodowlane.
Wzrósł zarówno import jak i eksport wieprzowiny
W ubiegłym roku wyraźnie wzrósł również import wieprzowiny. Według danych ukształtował się na poziomie 763 tys. ton, co oznacza, że do Polski przywieziono 6,5% więcej mięsa wieprzowego. Eksport wieprzowiny z naszego kraju wzrósł o 4,4%, osiągając tym samym poziom 505 tys. ton. Deficyt w handlu wieprzowiną wyniósł zatem 258 tys. ton i jest o 10,8% wyższy niż przed rokiem.
- Do kraju sprowadzamy głównie warchlaki z Danii
Pogłowie świń w Polsce spadło
Spadło natomiast pogłowie trzody chlewnej w Polsce o 7,4% i w grudniu ubiegłego roku wyniosło 11 mln sztuk. Jest to największy spadek odnotowany w naszym kraju od 2012 roku. Główną przyczyną jest znaczne pogorszenie opłacalności produkcji świń, dlatego obniżenie pogłowia dotyczy niemal wszystkich grup produkcyjnych. Liczba prosiąt spadła o 16%, warchlaków – o 8%, trzody chlewnej na chów – o 18%, w tym loch prośnych o prawie 19%.
Dominika Stancelewska
Dominika Stancelewska