Czy zwierzęta przebywające w niewielkiej odległości, ale bez kontaktu fizycznego, mogą zarazić się od siebie chorobą? Jednym słowem: czy wirus ASF naprawdę przenosi się w powietrzu?
– Rzeczywiście, istnieje taka możliwość. W warunkach eksperymentalnych wykazano obecność wirusa w próbkach powietrza pobranych z pomieszczeń, w których przebywały zakażone zwierzęta, i był on wykrywalny w ostrej fazie choroby, czyli od czwartego dnia po infekcji. Wykazano również, że przebywanie zwierząt zdrowych w odległości kilku metrów od chorych, bez możliwości kontaktu bezpośredniego, prowadzi do zarażenia drogą powietrzną.
Czy dzięki przeprowadzonym badaniom ustalono, jaka jest najczęstsza droga przenoszenia wirusa afrykańskiego pomoru świń bądź pojawiły się nowe, niebrane wcześniej pod uwagę sposoby transmisji choroby do stad świń?
– Występowanie ASF u świń obserwuje się głównie na terenach, gdzie bytują chore dziki, jednak w zdecydowanej większości ognisk w stadach świń ich bezpośredni kontakt z dzikami został wykluczony. Dlatego uważa się, że wybuch ogniska jest skutkiem kontaktu pośredniego poprzez zanieczyszczony przez chore dziki materia...