Czy trzeba zgłaszać jedną kurę?arch.
StoryEditorCzy trzeba zgłaszać jedną kurę?

Duża zmiana w rejestracji kur w małym kurniku. Kto będzie musiał je zgłosić w ARiMR?

04.08.2023., 10:11h
Resort rolnictwa wprowadza zmiany w rejestracji kur w małym kurniku. Kto będzie musiał zgłosić zwierzęta w ARiMR, a kto nie?

W Sejmie pojawił się poselski projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem zwierząt", którego wnioskodawcą jest poseł Kazimierz Gwiazdowski z PiS. Celem ustawy jest uporządkowanie kwestii dotyczących m.in. utrzymywania drobiu.

Rejestr zakładu drobiu obowiązkowy nawet od jednej kury

Aktualne przepisy stanowią, że jeśli ktoś posiada zwierzę hodowlane, musi zarejestrować je w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Dotyczy to także małych hodowli przyzagrodowych, nawet jeśli jest w nich tylko jedna kura.

Co prawda ministerstwo rolnictwa wydało zalecenie o braku konieczności rejestrowania drobiu utrzymywanego na własne potrzeby, ale prawa do tej pory nie zmieniło.

Kto będzie musiał rejestrować zwierzęta w ARiMR?

Teraz ma się to zmienić. Według zaproponowanych przez PiS zmian, obowiązkowi rejestracji przez  powiatowego lekarza weterynarii będą podlegały tylko takie podmioty, które utrzymują zwierzęta w celu umieszczania na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt, a w przypadku zwierząt kopytnych — niezależnie od celu, w jakim są utrzymywane.

W konsekwencji zakłady drobiu, w których drób jest utrzymywany wyłącznie na własny użytek, nie będą podlegały rejestracji i nie zostaną im nadane weterynaryjne numery identyfikacyjne. W związku z tym taki drób również nie będzie podlegał obowiązkowi rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR.

Elektroniczna książka leczenia zwierząt rok później

W projektowanej ustawie zaproponowano też odroczenie o rok, do 2025 roku, terminu wejścia w życie przepisów które dotyczą wprowadzenia tzw. elektronicznej książki leczenia zwierząt.

- Elektroniczna książka leczenia zwierząt ma być jednym z trzech modułów wdrożonych w I etapie prac nad utworzeniem Systemu Informatycznego Inspekcji Weterynaryjnej IW-System. Wprowadzenie elektronicznej książki leczenia zwierząt ma zapewnić dostępność do celów kontroli urzędowych pełnej informacji dotyczącej produktów leczniczych stosowanych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność. Wdrożenie tego modułu systemu ułatwi kontrolę nad ilością i rodzajami stosowanych u tych zwierząt produktów leczniczych oraz sposobem leczenia tych zwierząt – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Odroczenie wejścia w życie tych przepisów jest konieczne z uwagi na opóźnienie prac związanych z powstawaniem systemu informatycznego.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 20:44