Polski rynek gęsi
Przy okazji Dnia Świętego Marcina warto zaznaczyć, że Polska jest jednym z głównych producentów tego gatunku drobiu w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, w Polsce pogłowie gęsi jest utrzymywane na poziomie ok. 1 mln szt.
Co ciekawe, nie tylko mięso gęsi jest w cenie. Europejczycy cenią sobie również pozyskiwane z niej pierze i puch, które są wykorzystywane do wypełniania np. kołder.
Jaki gatunek gęsi jest najczęściej hodowany w Polsce?
Spośród występujących na świecie 60 ras gęsi, polscy hodowcy szczególnie upodobali sobie Gęś Białą Kołudzką, która jak podaje GUS, stanowi 90% krajowego pogłowia tych zwierząt.
Gdzie w Polsce hoduje się najwięcej gęsi?
Z raportu GUS przygotowanego na podstawie analizy hodowli z roku 2022 jednoznacznie wynika, że w Polsce produkcja gęsi skupia się w 4 województwach:
- kujawsko-pomorskim – 188 tys. szt.,
- łódzkim – 165 tys. szt.,
- wielkopolskim – 156 tys. szt.
- podlaskim – 152 tys. szt.
Łącznie stanowi to 68% krajowej produkcji.
Renesans gęsiny w Polsce i Europie
Gęś jest coraz chętniej wybierana nie tylko przez hodowców drobiu, ale również konsumentów. Po wielu latach w cieniu społeczeństwo ponownie zaczęło doceniać jej walory smakowe, generując popyt eksportowy mięsa gęsiego.
Gdzie trafia najwięcej polskiej gęsiny?
Jak podaje GUS, najwięcej mięsa gęsiego w roku 2022 trafiło do następujących państw UE:
- Niemcy – 10,5 tys. t (wartość 101 mln EUR),
- Francja – 1,3 tys. t (wartość 4,8 mln EUR),
- Węgry – 0,3 tys. t (wartość 2,2 mln EUR).
Ponadto mięso z polskich gęsi trafia również do Honkongu 0,6 tys. t (wartość 0,6 mln EUR) i do Wielkiej Brytanii 0,3 tys. t (wartość 1,2 mln EUR).
W przypadku produkcji gęsi Polska jest państwem niemal niezależnym. Okazuje się, że w latach 2012-2022 zaimportowaliśmy maksymalnie od 22 do 513 t mięsa gęsiego zza granicy.
Eksport polskich gęsi spada?
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, mimo pozytywnego zainteresowania mięsem z polskich gęsi za granicą, sytuacja z roku 2022 odwróciła się w roku 2023. Wówczas eksport gęsi z Polski spadł, a na zagraniczne rynki trafiło zaledwie 13,9 tys. t gęsiny, co w porównaniu do rekordowego 2016 r. było wynikiem o 7 t słabszym.
Akcja „Gęsina na Świętego Marcina”
W całej Polsce trwa aktualnie XV edycja slowfoodowej akcji „Gęsina na św. Marcina”. Od 8 listopada do 1 grudnia br. Celem akcji jest promowanie gęsiny i zachęcanie Polaków do odwiedzania restauracji ją serwujących.
Które restauracje biorą udział w akcji „Gęsina na Świętego Marcina”?
Lista restauracji biorących udział w akcji „Gęsina na Świętego Marcina”, gdzie podawane są najznakomitsze dania z gęsiny, jest dostępna TUTAJ.
Festiwal Gęsiny w Przysieku na Kujawach
Gęsina na św. Marcina na tyle zyskała na popularności, że doczekała się nawet swojego jarmarku. Festiwal Gęsiny w podtoruńskim Przysieku trwa przez dwa dni od 10 do 11 listopada i jest otwarty od 10.00 do 20.00. Na przybyłych do Przysieka gości czeka co roku wiele atrakcji. Przyjeżdżają gwiazdy z kulinarnego świata, odbywają się również konkursy i kiermasze. Nie może cię tam zabraknąć!
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: KOWR, kujawy-pomorze.info, gęsina.pl, GUS