Gęsina na św. Marcina: ile gęsi produkuje Polska? Kto je kupuje?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorZwierzęta

Gęsina na św. Marcina: ile gęsi produkuje Polska? Kto je kupuje?

11.11.2024., 09:30h

W związku ze zbliżającym się Dniem Świętego Marcina, z którym związane jest staropolskie przysłowie „najlepsza gęsina na świętego Marcina”, przedstawiamy kilka informacji na temat polskiej gęsiny.

Polski rynek gęsi

Przy okazji Dnia Świętego Marcina warto zaznaczyć, że Polska jest jednym z głównych producentów tego gatunku drobiu w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, w Polsce pogłowie gęsi jest utrzymywane na poziomie ok. 1 mln szt.

Co ciekawe, nie tylko mięso gęsi jest w cenie. Europejczycy cenią sobie również pozyskiwane z niej pierze i puch, które są wykorzystywane do wypełniania np. kołder.

Jaki gatunek gęsi jest najczęściej hodowany w Polsce?

Spośród występujących na świecie 60 ras gęsi, polscy hodowcy szczególnie upodobali sobie Gęś Białą Kołudzką, która jak podaje GUS, stanowi 90% krajowego pogłowia tych zwierząt.

Gdzie w Polsce hoduje się najwięcej gęsi?

Z raportu GUS przygotowanego na podstawie analizy hodowli z roku 2022 jednoznacznie wynika, że w Polsce produkcja gęsi skupia się w 4 województwach:

  • kujawsko-pomorskim – 188 tys. szt.,
  • łódzkim – 165 tys. szt.,
  • wielkopolskim – 156 tys. szt.
  • podlaskim – 152 tys. szt.

Łącznie stanowi to 68% krajowej produkcji.

Renesans gęsiny w Polsce i Europie

Gęś jest coraz chętniej wybierana nie tylko przez hodowców drobiu, ale również konsumentów. Po wielu latach w cieniu społeczeństwo ponownie zaczęło doceniać jej walory smakowe, generując popyt eksportowy mięsa gęsiego.

Gdzie trafia najwięcej polskiej gęsiny?

Jak podaje GUS, najwięcej mięsa gęsiego w roku 2022 trafiło do następujących państw UE:

  • Niemcy – 10,5 tys. t (wartość 101 mln EUR),
  • Francja – 1,3 tys. t (wartość 4,8 mln EUR),
  • Węgry – 0,3 tys. t (wartość 2,2 mln EUR).

Ponadto mięso z polskich gęsi trafia również do Honkongu 0,6 tys. t (wartość 0,6 mln EUR) i do Wielkiej Brytanii 0,3 tys. t (wartość 1,2 mln EUR).

W przypadku produkcji gęsi Polska jest państwem niemal niezależnym. Okazuje się, że w latach 2012-2022 zaimportowaliśmy maksymalnie od 22 do 513 t mięsa gęsiego zza granicy.

Eksport polskich gęsi spada?

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, mimo pozytywnego zainteresowania mięsem z polskich gęsi za granicą, sytuacja z roku 2022 odwróciła się w roku 2023. Wówczas eksport gęsi z Polski spadł, a na zagraniczne rynki trafiło zaledwie 13,9 tys. t gęsiny, co w porównaniu do rekordowego 2016 r. było wynikiem o 7 t słabszym.

Akcja „Gęsina na Świętego Marcina”

W całej Polsce trwa aktualnie XV edycja slowfoodowej akcji „Gęsina na św. Marcina”. Od 8 listopada do 1 grudnia br. Celem akcji jest promowanie gęsiny i zachęcanie Polaków do odwiedzania restauracji ją serwujących.

Które restauracje biorą udział w akcji „Gęsina na Świętego Marcina”?

Lista restauracji biorących udział w akcji „Gęsina na Świętego Marcina”, gdzie podawane są najznakomitsze dania z gęsiny, jest dostępna TUTAJ.

Festiwal Gęsiny w Przysieku na Kujawach

Gęsina na św. Marcina na tyle zyskała na popularności, że doczekała się nawet swojego jarmarku. Festiwal Gęsiny w podtoruńskim Przysieku trwa przez dwa dni od 10 do 11 listopada i jest otwarty od 10.00 do 20.00. Na przybyłych do Przysieka gości czeka co roku wiele atrakcji. Przyjeżdżają gwiazdy z kulinarnego świata, odbywają się również konkursy i kiermasze. Nie może cię tam zabraknąć!

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: KOWR, kujawy-pomorze.info, gęsina.pl, GUS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 18:41