Rejestr zakładu drobiu nadal obowiązkowy nawet od jednej kury
Trzeba rejestrować drób na użytek własny czy nie? A może trzeba gdzieś zgłaszać swoje stado? Rolnicy są zdezorientowani, bo ministerstwo rolnictwa w lutym opublikowało komunikat, z którego wynika, że "osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby nie muszą rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych ARiMR".
Tymczasem minęło ponad 9 miesięcy, a przepisów w tej sprawie nadal nie zmieniono. Tak więc każda osoba posiadająca kury, niezależnie od celu hodowli (na użytek własny czy komercyjny), ma obowiązek zarejestrować swoje ptaki.
Zdaniem Kancelarii Lega Artis aktualne przepisy stanowią jasno: jesteś posiadaczem zwierzęcia hodowlanego-masz obowiązek zarejestrować je w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt.
- Jak się okazuje, prawo to dotyczy także małych hodowli przyzagrodowych, a obowiązkiem są objęci nawet posiadacze jednej sztuki drobiu. W świetle nowej ustawy, każdy kto utrzymuje drób przyzagrodowo, musi zarejestrować swój „zakład drobiu” - tłumaczy Kancelaria.
Gdzie i jak rolnik musi zgłosić kury na użytek własny?
Ale niezależnie od komunikatu resortu rolnictwa rolnicy i tak muszą pamiętać, że nadal obowiązuje nakaz zgłoszenia do powiatowego lekarza weterynarii miejsc utrzymywania drobiu, w tym drobiu utrzymywanego na użytek własny. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia MRiRW „w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków”.
- Powiatowy lekarz weterynarii w Białymstoku przypomina, iż zgodnie z par. 1., ust. 1, pkt 2, lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r wszystkie gospodarstwa utrzymujące drób także na potrzeby własne mają obowiązek zgłosić do PLW miejsca, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych - informuje na PLW w Białymstoku za pośrednictwem Podlaskiej Izby Rolniczej.
Zgłoszenia można dokonać osobiście w budynku powiatowego inspektoratu weterynarii, telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.
Jakie kary za brak rejestracji?
Rolnicy, którzy utrzymują drób na własne potrzeby, ale go nie zarejestrowali, mogą otrzymać karę pieniężną. Kara może wynieść nawet 30 tys. zł.
Kamila Szałaj