Nawet zimą kury i kaczki potrzebują wyjść na wybieg
Kury, aby się niosły, nie muszą mieć zapewnionego ruchu, jednak zwiększa on ich zdrowotność i odporność na choroby. Dlatego nawet w chłodne dni warto wypuszczać kury i kaczki na wybiegi. Zimno im nie zaszkodzi, pod warunkiem że nie wyszły z wilgotnego kurnika.
W pomieszczeniach dla drobiu ważna jest jakość materiału używanego do ścielenia. Najczęściej jest to, oczywiście, słoma, która nie może być spleśniała, gdyż grzyby powodują choroby układu oddechowego ptaków. Ściółka powinna mieć odpowiednią grubość i być równomiernie rozłożona, a przede wszystkim czysta, aby nie przyczyniała się do uszkodzenia nóg, występowania pasożytów lub stanów zapalnych i wydziobywania piór. Sucha ściółka izoluje ptaki od chłodu oraz ogranicza emisję amoniaku, a ponadto w takim podłożu będą chętnie grzebały. Gdy nie mogą wyjść na zewnątrz, jest to zajęcie, dzięki któremu można ograniczyć kanibalizm i prerofagię, czyli wydziobywanie piór.
Stan ściółki w kurniku jest bardzo ważny
Ważny jest również stan ściółki wokół poideł. W razie potrzeby należy wybierać mokrą słomę i dościelać suchą. Ściółka mocno zawilgocona jest zimna, łatwo się zaskorupia i nie pochłania wydzielających się z odchodów gazów. Kury i kaczki przebywające na takiej ściółce mają pazury oblepione kulami z pomiotu. Ponadto brudna ściółka przyczynia się do zabrudzenia jaj.