"Zakład drobiu" już od jednej kury
Aktualne przepisy stanowią jasno: jesteś posiadaczem zwierzęcia hodowlanego-masz obowiązek zarejestrować je w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Jak się okazuje, prawo to dotyczy także małych hodowli przyzagrodowych, a obowiązkiem są objęci nawet posiadacze jednej sztuki drobiu. W świetle nowej ustawy, każdy kto utrzymuje drób przyzagrodowo, musi zarejestrować swój "zakład drobiu" w przeciągu ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, a więc do 6 kwietnia 2023 roku.
Zdaniem Krajowej Izby Rolniczej osoby utrzymujące kilka sztuk drobiu na własny użytek powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji "zakładu drobiu" w Agencji, a nakładanie na rolników obowiązku rejestracji, niezależnie od posiadanej liczby zwierząt, jest zaskakujące i absurdalne.
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem (UE) 2016/429, w sprawie przenośnych chorób zwierząt, które nakłada wymóg rejestracji zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe, istnieją odstępstwa od tego obowiązku, tj. w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.
Prezes KRIR apeluje do Henryka Kowalczyka o pilną zmianę przepisów
Wiktor Szmulewicz zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o pilną zmianę obowiązujących przepisów, które wprowadza ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Zdaniem prezesa KRIR zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione, ponieważ małe hodowle przyzagrodowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego, za to pozwolą uwolnić rolników od zbędnej biurokracji.
Zdjęcie: Unsplash