Czy drób trzeba rejestrować w ARiMR?
Rejestracja drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika z unijnych regulacji. Ale też nie każdy ma taki obowiązek.
Chociaż Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji, w drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.
Ministerstwo rolnictwa podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym i do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.
Kto musi zarejestrować drób?
Osoby, które nie utrzymują drobiu na własne potrzeby, aby zarejestrować hodowlę drobiu w ARiMR, muszą najpierw uzyskać numer zatwierdzenia (Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny) nadawany przez powiatowego lekarza weterynarii. To lekarz uznaje, czy hodowla spełnia warunki do przyznania jej numeru WNI.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay