Zakaz importu drobiu do Ukrainy zniesiony
O wprowadzeniu całkowitego zakazu importu drobiu do Ukrainy informowaliśmy w artykule pt. Duży cios w polskie rolnictwo. Ukraina wprowadza zakaz importu drobiu i jaj z Polski, w związku z którym od 16 lipca 2023 r. nie przewożono na terytorium wschodniego sąsiada drobiu, jaj i innych produktów drobiowych. Podobnie do Ukraińców zachowała się Białoruś, która również nałożyła na Polskę zakaz, jednak wyłącznie regionalny, o czym pisaliśmy w artykule pt. Kolejne ognisko rzekomego pomoru drobiu. Kolejny kraj zakazuje eksportu mięsa drobiowego z Polski.
Ukraina zgodziła się na regionalizację w sprawie drobiu
31 lipca br. odbyła się wideokonferencja szefów służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy na temat warunków uznania regionalizacji przy wystąpieniu rzekomego pomoru drobiu w Polsce, której efektem stało się uznanie 4 sierpnia br. przez właściwą ukraińską służbę regionalizacji.
Czy Ukraina uznała regionalizację dla wszystkich produktów drobiowych?
Ukraina zniosła zakaz importu wobec:
- jaj wylęgowych,
- żywego drobiu,
- nieprzetworzonych produktów z drobiu,
- nieprzetworzonych surowców z drobiu.
Obecnie z Polski nie mogą być importowane wyłącznie produkty z obszarów dotkniętych wirusem rzekomego pomoru drobiu wyznaczonych przez kompetentny organ Rzeczypospolitej Polskiej. Co ciekawe, Główny Inspektorat Weterynarii nie poinformował w swoim komunikacie o tym, by regionalizacją zostały objęte również jaja konsumpcyjne.
Których produktów drobiowych nie dotyczą restrykcje?
Wprowadzone przez Ukrainę restrykcje nie dotyczą produktów poddanych obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa, zgodnie z wymogami dotyczącymi importu na obszar celny tego państwa:
- żywych zwierząt i ich materiału reprodukcyjnego,
- produktów pochodzenia zwierzęcego,
- paszy,
- siana,
- słomy,
- produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego,
- produktów pochodnych.
MRiRW wdzięczne weterynarzom za akcję z drobiem
Swoje uznanie dla Głównego Inspektoratu Weterynarii, który zaangażował się w sprawę zatwierdzenia przez Ukrainę regionalizacji, wyraził wiceminister rolnictwa, Krzysztof Ciecióra, pisząc na Twitterze:
"Dobra wiadomość na koniec tygodnia: mamy porozumienie z Ukrainą ws. drobiu. Od dzisiaj Polski drób może wjeżdżać na Ukrainę, która uznała regionalizację. Przywracamy wymianę handlową w tym sektorze. Dziękuję służbom weterynaryjnym @WetGIW za dobrą robotę".
PIROL z pismem do wojewody o zmianę strategii w przypadku występowania pomoru drobiu
Zgoda Ukrainy na regionalizację nie zmienia faktu, że wiele gospodarstw drobiarskich, szczególnie na Podlasiu, może czuć się niepewnie w obecnej sytuacji. Rzekomy pomór drobiu dotychczas pojawił się w 4 gospodarstwach. W związku z powyższym prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński, wystąpił do wojewody podlaskiego, Bohdana Paszkowskiego, o przeanalizowanie i zmianę strategii na bardziej skuteczną. Rolnicy postulowali o:
- ustanowienie obszarów zagrożonych z 1 km strefą (w odległości od ogniska) uboju drobiu w zakładach komercyjnych i zakazem utrzymywania ptaków w zakładach niekomercyjnych,
- wprowadzenie profilaktycznych badań prewencyjnych przed sprzedażą (na znacznie zwiększonym obszarze),
- ograniczenie do minimum wizyt lekarzy weterynarii w gospodarstwach,
- rozważenie przeprowadzenia utylizacji w gospodarstwie, co zminimalizuje rozprzestrzenianie się choroby poprzez transport środkami komunikacji,
- ograniczanie do minimum przemieszczania się do stref zapowietrzonych i zagrożonych oraz zastosowanie śluz bioasekuracyjnych dla pojazdów i osób przemieszczających się do w/w stref, które są bardziej skuteczne niż maty.
Co na to wojewoda?
Wojewoda Paszkowski po przeczytaniu pisma złożonego przez rolników odpowiedział, że nie ma on możliwości wprowadzenia zmian do rozporządzenia na podstawie postulatów rolników, gdyż mógłby to zrobić jedynie po wniesieniu ich przez Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Ponadto wojewoda odniósł się do stosownych rozporządzeń potwierdzających jego sprzeciw i wyjaśnił rolnikom, że zgodnie z przepisami prawa zarówna zasady bioasekuracji, jak i utylizacji są przestrzegane w prawidłowy sposób.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło. wet.giw.pl, gov.pl