Polska wolna od grypy ptaków
5 kwietnia br. Główny Lekarz Weterynarii złożył do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Status odzyskany! Co to oznacza?
- Złożenie deklaracji wynika z zakończenia procedur likwidacji ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu stwierdzonych na terytorium RP w okresie od 7 grudnia 2023 r. do 2 marca 2024 r. - tłumaczy GIW.
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) opublikowała po upływie 28 dni deklarację o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Grypa ptaków na przestrzeni ostatnich 3 lat
W tym roku w Polsce wyzanczono 25 ognisk grypy ptaków, z czego ostatnie w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie wybito ponad 27 tys. indyków rzeźnych. W tym roku najwięcej ognisk wyznaczono właśnie na Warmii i Mazurach (10 ognisk HPAI). W 2024 r. w związku z wystąpieniem grypy ptaków wybito ponad 566 tys. szt. drobiu.
W ubiegłym roku wyznaczono 68 ognisk grypy ptaków i wybito 1,032 mln sztuk drobiu. W 2022 r. ognisk było tyle samo, ale wybito ponad 2 mln sztuk drobiu. Jednak rekordowy pod względem liczby ognisk był 2021 r., kiedy wyznaczono 403 ogniska HPAI.
Status kraju wolnego od HPAI
Odzyskanie statusu kraju wolnego od HPAi jest ważne z punktu widzenia eksportu i braku ograniczeń w tym zakresie.
- Główny Lekarz Weterynarii podejmuje działania na rzecz zniesienia przez władze innych państw, które w związku z grypą ptaków wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego, o uchylenie nałożonych restrykcji - podaje GIW.
oprac. Dorota Kolasińska na podst. GIW