StoryEditorASF

Europa i Chiny walczą z afrykańskim pomorem

26.10.2018., 16:10h
Walka z ASF w Rumunii jest bardzo trudna z powodu tradycji utrzymywania trzody w małych gospodarstwach, gdzie nie ma mowy o bioasekuracji. Spowodowało to eksplozję ASF, który szerzy się tam w błyskawicznym tempie. Jak informuje rumuński Krajowy Urząd ds. Weterynarii i Bezpieczeństwa Żywności, do 18 października doliczono się już 1021 ognisk choroby. Sytuacja ta na tyle niepokoi Komisję Europejską, że wysłała tam już czwartą misję kontrolną.

Walka z ASF w Bułgarii

Sąsiadująca z Rumunią Bułgaria rozszerza środki pozwalające jej zabezpieczyć się przed kolejnymi ogniskami ASF. W Bułgarii choroba pojawiła się na początku września w wiosce oddalonej o 126 km od granicy z Rumunią. Tamtejsze władze za najpoważniejsze zagrożenie uznały dziki. Wzdłuż całej granicy z Rumunią wyznaczyły dwie strefy. W pierwszej – wysokiego ryzyka – możliwe są tylko polowania indywidualne. W drugiej – strefie buforowej – zezwolono na polowania grupowe, ale bez psów.

Belgowie nie przebierają w środkach

Belgowie doliczyli się 89 przypadków ASF wśród dzików. Region, gdzie wystąpiła choroba (630 km2) podzielili na trzy strefy – infekcji (126 km2), buforową (292 km2) oraz intensywnej obserwacji (212 km2).

W strefie infekcji zakazali polowań na dziki, dokarmiania tych zwierząt oraz ograniczyli wstęp do lasu. Prowadzą też poszukiwania padłych dzików oraz badają ich szczątki. Obowiązują tam zaostrzone rygory bioasekuracji (dezynfekcja pojazdów i obuwia itp.).



  • Beagel Hardy na lotnisku w Atlancie znalazł w bagażu pieczonego prosiaka
W strefie buforowej obowiązują podobne ograniczenia. Z tą różnicą, że można tam prowadzić prace leśne. Belgowie planują także budowę sieci ogrodzeń wokół tej strefy. Polowania dozwolone są tylko w strefie obserwacji otaczającej strefę buforową. Belgijskie władze z obawy przed chorobą zlikwidowały do tej pory 5222 świnie z 22 gospodarstw. W tej chwili na obszarze występowania ASF nie ma ani jednego tucznika.

50 ognisk afrykańskiego pomoru świń w Chinach

O ile w Belgii mamy do czynienia z przypadkami ASF wśród dzików na obszarze 630 km2, to w Chinach (największy producent wieprzowiny na świnie – 500 mln świń) ogniska choroby rozsiane są na obszarze ponad 4 mln km2. Chińczycy doliczyli się 50 ognisk choroby wśród świń. Nie słychać nic na temat padłych na ASF dzików. Afrykański pomór dotarł też na południe Chin. 20 października potwierdzono ogniska ASF w dwóch małych gospodarstwach w prowincji Yunnan na południu (3000 km od pierwszego ogniska). W sąsiadujących z Yunnan prowincjach rocznie produkuje się ponad 100 mln świń.

W USA bezpieczeństwa pilnują beagle

W Stanach Zjednoczonych do powstrzymania ASF zaangażowano „Brygadę beagle”, czyli myśliwskich psów rasy beagle, pracujących w służbie celnej. Zostały one specjalnie przeszkolone do wyszukiwania w bagażach wieprzowiny.

Paweł Kuroczycki
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 22:24