Zaburzenia w laktacji u macior po porodzie przyczyniają się do upadków prosiąt w pierwszych tygodniach życia. Powodem tego może być tzw. poporodowa bezmleczność określana jako zespół MMA. Schorzenie to jest przyczyną znacznych strat wynikających z obniżonej mleczności macior. Prosięta z powodu niedopuszczenia przez lochę do sutków zachowują się niespokojnie, spada ich żywotność. Do czynników sprzyjających występowaniu MMA u loch należą:
- zbyt obfite żywienie w okresie okołoporodowym,
- występowanie zaparć,
- zakażenia układu rozrodczego,
- zbyt długo trwające porody (powyżej 6 godzin),
- infekcje dróg moczowych.
Jednym z symptomów wystąpienia MMA jest podwyższenie temperatury ciała po porodzie. Prawidłowa temperatura loch wynosi około 38,8°C. Jeżeli po porodzie temperatura ciała lochy wzrasta powyżej 39,5°C, to jest to sygnał, że może rozwinąć się gorączka poporodowa. Z reguły podwyższonej temperaturze towarzyszą również inne objawy, jak: brak apetytu, apatia, zaparcia, ropne wycieki z dróg rodnych, zaczerwienie i obrzęk wymienia, brak mleka.
Przebieg schorzenia może też przybrać postać bezobjawową, kiedy jedynymi symptomami są nieznaczne podwyższenie temperatury do 39,8°C oraz zmniejszenie apetytu i spadek mleczności u loch. W formie podostrej schorzenie manifestuje się stopniowym rozwojem objawów: temperatura z reguły nie przekracza 40,5°C, występuje obrzęk i stwardnienie części lub całości wymienia.