StoryEditorWiadomości rolnicze

Gorączka poporodowa u loch

17.08.2015., 12:08h
Jednym z problemów występujących po porodzie jest gorączka poporodowa, czyli zespół objawów określanych jako MMA (metritis, mastitis, agalactia) związanych z zapaleniem macicy, zapaleniem wymienia i bezmlecznością loch.

Zaburzenia w laktacji u macior po porodzie przyczyniają się do upadków prosiąt w pierwszych tygodniach życia. Powodem tego może być tzw. poporodowa bezmleczność określana jako zespół MMA. Schorzenie to jest przyczyną znacznych strat wynikających z obniżonej mleczności macior. Prosięta z powodu niedopuszczenia przez lochę do sutków zachowują się niespokojnie, spada ich żywotność. Do czynników sprzyjających występowaniu MMA u loch należą:

  • zbyt obfite żywienie w okresie okołoporodowym,
  • występowanie zaparć,
  • zakażenia układu rozrodczego,
  • zbyt długo trwające porody (powyżej 6 godzin),
  • infekcje dróg moczowych.

Jednym z symptomów wystąpienia MMA jest podwyższenie temperatury ciała po porodzie. Prawidłowa temperatura loch wynosi około 38,8°C. Jeżeli po porodzie temperatura ciała lochy wzrasta powyżej 39,5°C, to jest to sygnał, że może rozwinąć się gorączka poporodowa. Z reguły podwyższonej temperaturze towarzyszą również inne objawy, jak: brak apetytu, apatia, zaparcia, ropne wycieki z dróg rodnych, zaczerwienie i obrzęk wymienia, brak mleka.

Przebieg schorzenia może też przybrać postać bezobjawową, kiedy jedynymi symptomami są nieznaczne podwyższenie temperatury do 39,8°C oraz zmniejszenie apetytu i spadek mleczności u loch. W formie podostrej schorzenie manifestuje się stopniowym rozwojem objawów: temperatura z reguły nie przekracza 40,5°C, występuje obrzęk i stwardnienie części lub całości wymienia.

W ostrej postaci MMA stwierdza się wysoką temperaturą (nawet do 41°C), silny stan zapalny wymienia (lochy leżą na wymieniu i nie pozwalają prosiętom na ssanie) oraz często występują zaparcia i ropne wycieki z dróg rodnych. Ostry przebieg gorączki poporodowej jest przyczyną znacznych strat prosiąt wynikających z braku pokarmu, a w niektórych ciężkich przypadkach może również prowadzić do padnięć u loch.

Ważną rolę w profilaktyce MMA odgrywa odpowiednie żywienie loch w czasie ciąży oraz w okresie okołoporodowym nieobciążające układu pokarmowego i przeciwdziałające zaparciom. Pasza dla lochy powinna zawierać odpowiednią ilość włókna surowego, gdyż reguluje ono perystaltykę przewodu pokarmowego i zapobiega syndromowi MMA. 

Bardzo ważnym elementem w profilaktyce MMA jest zachowanie higieny podczas porodu oraz przy wszelkiego rodzaju interwencjach porodowych. Trzeba też stosować zasadę całe pomieszczenie puste – całe pełne, dokładnie oczyszczać i dezynfekować pomieszczenia przed zasiedleniem, codziennie usuwać kał z kojców, w których przebywają lochy w okresie okołoporodowym.

Dominika Stancelewska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 03:36