15 ognisk grypy ptaków w dwa tygodnie
W tym roku jesienny sezon na grypę ptaków w Polsce rozpoczął się 2 listopada, kiedy to wirusa stwierdzono na dwóch fermach w miejscowości Strusy w powiecie siedleckim, woj. mazowieckie.
Kolejne ogniska w tym powiecie oraz w sąsiednim powiecie sokołowskim pojawiły się kilka dni później. Chorobę wykryto także w woj. lubuskim, łódzkim i śląskim.
- dwa w miejscowości Gawłowice w gminie Goszczanów, powiat sieradzki, woj. łódzkie.
Na jednej fermie było 2 267 kaczek hodowlanych, a na drugiej 5 051; - w miejscowości Stary Karolew w gminie Koźminek, powiat kaliski, woj. wielkopolskie, gdzie utrzymywano 11 766 kaczek rzeźnych;
- w miejscowości Chodybki w gminie Koźminek, powiat kaliski, woj. wielkopolskie, gdzie utrzymywano 9 858 kaczek hodowlanych.
Grypa ptaków blokuje eksport mięsa drobiowego
Kolejne ogniska grypy ptaków oznaczają wstrzymanie eksportu drobiu. A przecież niecałe dwa miesiące temu odzyskaliśmy status kraju wolnego od grypy ptaków. Wtedy to Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem i mięsem drobiowym o ich uchylenie.
Teraz znów nie będziemy mogli eksportować, a odzyskanie statusu wolnego może nastąpić dopiero po 28 dniach od ostatniego ogniska.
Niestety, prawdopodobnie utracimy też rynek amerykański. 24 zakłady z Polski miały tam wysłać 31 600 ton drobiu. O tę szansę walczyliśmy przez ostatnie 15 lat…
Wirus HPAI zbiera żniwo także w UE
Grypa ptaków rozkręca się także w UE, między innymi we Włoszech, w Holandii oraz w Niemczech. Ogromne problemy z rosnącą liczbą ognisk HPAI mają obecnie kraje azjatyckie, takie jak Korea Południowa czy Japonia.
Kamila Szałaj,
fot. pixabay.com