pixabay
StoryEditorHodowla trzody

Hodowcy apelują o nowe ekoschematy. Kto z nich skorzysta?

08.10.2024., 11:30h

Część rolników wkrótce zostanie dotknięta nowymi obowiązkami związanymi z ESG. Dlatego hodowcy apelują, aby wprowadzić nowe ekoschematy, które zrekompensują im finansowo wprowadzenie nowego prawa.

Nadchodzące przepisy dotyczące tzw. sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju mogą niedługo być ogromnym problemem dla rolników, którzy współpracują z sieciami handlowymi. Zdaniem inicjatywy #HodowcyRazem należy więc tak ukierunkować wsparcie finansowe, aby otrzymali je rolnicy, którzy odczują presje z tym związaną. Sygnatariusze inicjatywy wysłali do ministra rolnictwa Czesław Siekierskiego pismo w sprawie raportowania pozafinansowego (ESG) oraz eko-schematów.

Co to jest ESG?

ESG to skrót oznaczający czynniki, na podstawie których tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji.

ESG to:

  • E – środowisko (z ang. environmental),
  • S – społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility),
  • G – ład korporacyjny (z ang. corporate governance).

Komisja Europejska w 2022 r. przyjęła dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD), która weszła w życie w 2023 roku i oznacza, że w 2025 roku pojawią się pierwsze sprawozdania zrównoważonego rozwoju z niej wynikające.

Przeczytaj także: Jak zwalczać ASF? Lubuskie pokazało jak to robić skutecznie

Rośnie presja w łańcuchu dostaw sieci handlowych

#HodowcyRazem zauważyli, że przepisy ESG wywrą największy wpływ na przedsiębiorstwa, które współpracują z nowoczesnymi kanałami dystrybucji takimi jak duże sieci handlowe których udział w rynku to około 65%. Firmy te, dążąc do neutralności klimatycznej, będą stawiały coraz wyższe wymagania swoim dostawcom, co oznacza, że presja na rolników i producentów żywności będzie rosnąć najsilniej właśnie w tym obszarze.

Sieci handlowe, takie jak Jeronimo Martins czy Carrefour, już teraz podejmują działania mające na celu zmniejszenie swojego śladu węglowego, a presja na dostawców będzie tylko rosła.

Komu najpilniej potrzebne jest wsparcie?

Dlatego zdaniem hodowców, w ramach Krajowego Planu Strategicznego (KPS) oraz Krajowego Planu Odbudowy (KPO), wsparcie finansowe i technologiczne powinno być priorytetowo kierowane do tych rolników i przetwórców, którzy są bezpośrednimi dostawcami do sieci handlowych i eksporterów. To właśnie te podmioty będą musiały jako pierwsze dostosować się do zaostrzonych wymagań związanych z raportowaniem ESG i zmniejszeniem śladu węglowego swoich produktów.

Przeczytaj także: Dania wyda 20 mln euro na zapobieganie obcinania ogonów u prosiąt

Jednocześnie ważne jest, aby koncentrować środki w obszarach, które są silnie związane z nowoczesnymi kanałami dystrybucji i odczują intensywną presji związanej z raportowaniem ESG.

Jakich działań oczekują hodowcy trzody chlewnej?

W związku z powyższym, inicjatywa #HodowycyRazem wnioskuje do MRiRW o ustalenie priorytetów w alokacji środków w ramach ekoschematów, aby wspierać te segmenty rynku, które najbardziej odczują presję regulacyjną, czyli rolników i przetwórców produkujących produkty pochodzenia zwierzęcego na rzecz nowoczesnych kanałów dystrybucji zarówno wprowadzanych na polski rynek jak i na wspólny rynek poza Polską gdzie udział nowoczesnych kanałów dystrybucji jest jeszcze większy niż w Polsce.

Dlatego niezbędne jest:

  • wprowadzenie ekoschematów wspierających redukcję emisji, w tym praktyk sekwestracyjnych oraz inwestycji w biogazownie.
  • zwiększenie wsparcia finansowego dla zakładów przetwórczych, które będą zobowiązane do raportowania śladu węglowego swoich produktów na zielone inwestycje

Znaczne zwiększenie liczby i przez to łącznej mocy biogazowni w tym biogazowni rolniczych,  pozwoli w większym stopniu wykorzystać potencjał redukcji śladu węglowego w rolnictwie. Efektywność tej metody jest szacowana na około 20-30% redukcji emisji z rolnictwa wg różnych szacunków, a eko-schematy dają potencjał do dalszych znaczących redukcji.

- Te działania pozwolą polskim rolnikom i przetwórcom dostosować się do zmian wymuszanych przez obowiązujące i te nadchodzące regulacje, zwiększyć efektywność gospodarstw i zapewnić im możliwość kontynuacji współpracy z największymi odbiorcami w kraju i za granicą – napisali szefowie 8 organizacji skupionych w inicjatywie #HodowycyRazem.

 

wk

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. październik 2024 11:32