StoryEditorWiadomości rolnicze

Immunokastracja pozwala zaoszczędzić na paszy

12.07.2016., 11:07h
Zabieg kastracji knurków przeprowadza się w naszym kraju obligatoryjnie. W większości przypadków w celu eliminacji niepożądanego zapachu i agresji wśród knurów wykorzystywana jest kastracja chirurgiczna. Alternatywą może być immunokastracja, która polega na podawaniu specjalnego preparatu.

Kastracja to najbardziej skuteczna metoda przeciwdziałania pogorszeniu się jakości konsumpcyjnej mięsa wskutek wystąpienia tzw. zapachu knurzego. Niesie ona jednak ze sobą ryzyko wystąpienia różnych powikłań, które przyczyniają się do czasowego zahamowania tempa wzrostu, mogą także pojawić się infekcje. Najczęściej kastrację chirurgiczną przeprowadza się w pierwszych dniach życia prosiąt bez stosowania środków znieczulających. W świetle przepisów prawa, jeżeli kastrację, podobnie jak obcinanie ogonków, przeprowadza się po 7. dniu życia zwierząt, należy wykonywać ją wyłącznie po zastosowaniu środka znieczulającego i dodatkowego długotrwałego znieczulenia podanego przez lekarza weterynarii. Od 2018 roku kastracja chirurgiczna ma być całkowicie zakazana.

Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 29/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 12:12