StoryEditorPrawo

Inspekcja weterynaryjna będzie mogła nakładać mandaty. Za co?

01.12.2022., 18:12h
Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła karać rolników mandatami w razie stwierdzenia nieprawidłowości przy identyfikacji oraz rejestracji zwierząt. Projekt nowelizacji ustawy znalazł się w wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów. Zdaniem resortu rolnictwa nadanie pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej uprawnień do nakładanie grzywien jest konieczne, żeby skuteczniej wykonywać swoje obowiązki. 

Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła nakładać grzywny za nieprawidłowości w identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich

Możliwość nakładania kar finansowych w drodze mandatu mają otrzymać funkcjonariusze Inspekcji Weterynaryjnej, a także Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Autorem projektowanego rozporządzenia jest Ministerstwo Rolnictwa. Jak uzasadnia resort, obecnie wprowadzona nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt w uchyla dotychczas obowiązującą ustawę o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, stanowiącą podstawę prawną do upoważnienia pracowników Inspekcji Weterynaryjnej do nakładania mandatów za naruszenia przepisów w powyższym zakresie.

Czytaj więcej: Rejestracja i znakowanie zwierząt hodowlanych na nowych zasadach. Co się zmieni?

Zmiana jest zatem konieczna, żeby Inspekcja Weterynaryjna nadal miała te same uprawnienia i mogła wykonywać swoje obowiązki z możliwością karania mandatami za wszelkie uchylenia od panującego ładu prawnego. 

Mandaty nakładane przez Inspekcję Weterynaryjną są za niskie? 

W projekcie podjęto również temat nieproporcjonalnie niskich kar nakładanych przez pracowników Inspekcji, w szczególności granicznych lekarzy weterynarii.

- Dotychczasowe doświadczenia Inspekcji Weterynaryjnej związane z nieprzestrzeganiem przepisów z zakresu weterynaryjnej kontroli granicznej przez podmioty odpowiedzialne za przesyłkę wskazywały, że sankcje możliwe do zastosowania zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2003 r. o weterynaryjnej kontroli granicznej nie były odpowiednio skuteczne i odstraszające, a w pewnych przypadkach również nieproporcjonalne do popełnionego czynu - czytamy w uzasadnieniu procedowanego projektu.

Sytuację tę potwierdzają wyliczone w piśmie przypadki umorzeń spraw zgłoszonych przez Weterynarię do prokuratury, w których doszło do naruszenia obowiązujących przepisów, a które mogły skutkować wprowadzeniem do obrotu żywności pochodzenia zwierzęcego, która potencjalnie mogła stanowić zagrożenie życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt, takich jak:
  • nieprzedstawienie do weterynaryjnej kontroli granicznej przesyłek mięsa pochodzącego z USA;
  • przedstawienie do weterynaryjnej kontroli granicznej przesyłek miodu z Chin ze sfałszowanymi świadectwami zdrowia;
  • brak zgłoszenia do weterynaryjnej kontroli granicznej 1305 kg produktów rybnych z Wietnamu, których opakowania zbiorcze były oznakowane jako grzyby.

Zmiany obowiązujących przepisów pozwolą na zwiększenie skuteczności i nieuchronności kary, co powoli na lepszą prewencję i uniknięcie długotrwałej drogi sądowej. 

Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 20:13