Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, nowa aplikacja powinna być w pełni dostępna dla rolników od 9.01.2023 r. Niestety, kolejne komunikaty o problemach z aplikacją publikowane na stronie ARiMR oraz liczne opinie rolników świadczą o tym, że jeszcze trochę czasu upłynie, aż system internetowy będzie działał bez zarzutu.
Skąd problemy z aplikacją IRZplus? ARiMR wyjaśnia
Jak informuje Agencja, problemy z działaniem aplikacji IRZplus wynikają z równoczesnego prowadzenia wielu złożonych procesów, między innymi migracji danych, przetwarzania informacji zawartych w zgłoszeniach, uruchomienia rejestrów dla nowych gatunków zwierząt, wdrożenia rejestru stref ASF oraz modułów służących do kontroli i zamawiania środków identyfikacji.
- Pracownicy ARiMR na bieżąco monitorują działanie nowego systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, który przygotowany został przez wykonawcę zewnętrznego. Pojawiające się błędy są natychmiast zgłaszane do wykonawcy, który prowadzi prace zmierzające do ich wyeliminowania. Biorąc pod uwagę aktualny stan systemu w porównaniu ze stanem po wdrożeniu (09.01.2023 r.) wykonawca naprawił wiele występujących błędów, co przekłada się na znaczną poprawę i zwiększenie wydajności oraz dostępności systemu - informuje rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jak rolnicy mogą zgłaszać zdarzenia w swoich stadach, gdy aplikacja IRZplus nie działa?
ARiMR informuje, że każdy hodowca zwierząt, poza możliwością dokonywania zgłoszeń przez aplikację IRZplus, może dokonać zgłoszenia w następujący sposób:
• za pomocą formularzy udostępnionych na stronie internetowej Agencji
- Zgłoszenia na formularzach udostępnionych na stronie internetowej Agencji mogą składać: właściciele koniowatych oraz posiadacze bydła, owiec, kóz lub świń.
• w sytuacjach wyjątkowych, również za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-PUAP lub e-mail z dokumentem podpisanym przez nadawcę podpisem elektronicznym) w sposób umożliwiający potwierdzenie tożsamości odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację oraz autentyczność tych zgłoszeń, wniosków i informacji.
Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Archiwum