Spis zwierząt 2024: kto i do kiedy powinien go sporządzić?
Po wejściu w życie Ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, do sporządzania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada zobowiązani są wyłącznie hodowcy trzody chlewnej.
Spis świń powinien być sporządzany co najmniej raz na sześć miesięcy, jednak nie później niż w dniu 30 czerwca oraz w dniu 31 grudnia danego roku. W spisie należy podać liczbę świń oznakowanych, w tym indywidualne numery identyfikacyjne loch oraz liczbę świń nieoznakowanych do 37 dnia życia oraz opis stosowanego modelu produkcji i systemu utrzymywania zwierząt.
Aktualną liczbę świń należy umieścić w księdze rejestracji stada i przekazać kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia sporządzenia spisu. Za niedokonanie spisu grozi rolnikowi pomniejszenie dopłat, a nawet kara grzywny.
Spis zwierząt w formie papierowej tylko w wyjątkowych sytuacjach
Preferowaną formą złożenia spisu, jest forma elektroniczna za pomocą aplikacji IRZplus. Posiadacze składający spis w takiej formie są zwolnieni z obowiązku prowadzenia księgi w postaci papierowej.
W wyjątkowych sytuacjach, rolnik może złożyć spis świń w formie papierowej w biurze powiatowym ARiMR lub wysłać dokumenty pocztą.
Formularze papierowe dostępne są wyłącznie w wersji do samodzielnego wydruku w Dokumentach dotyczących Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.
Hodowcy bydła zwolnieni z dokonywania corocznego spisu zwierząt
Nowa Ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zniosła obowiązek dokonywania spisu zwierząt z hodowców bydła, owiec oraz kóz. Wymóg ten aktualnie obejmuje jedynie rolników, utrzymujących świnie.
Duża część hodowców trzody chlewnej podziela pogląd, że podobnie jak w przypadku innych gatunków zwierząt, elektroniczne przesyłanie zgłoszeń dotyczących stada przez aplikację IRZ Plus powinno być wystarczające. Niestety, na chwile obecną, ARiMR nie przewiduje zmian w tym zakresie.