StoryEditorBydło mięsne

Jak długo po porodzie krowa powinna przebywać z cielakiem?

13.03.2019., 18:03h
Dość powszechna jest opinia, że krowy mięsne cielą się same. Zwykle tak się dzieje, jednak w celu zabezpieczenia spokojnego porodu, lepszej obserwacji wysoko cielnych krów – jeżeli tylko mamy ku temu warunki – warto utworzyć porodówkę, gdzie trafią krowy wysoko cielne, najczęściej z widocznymi już objawami porodu.

3 dni w specjalnym kojcu z cielęciem

W wielu gospodarstwach stosuje się zasadę, że po porodzie matka z cielęciem trafia do specjalnie przygotowanych kojców, gdzie przebywa przez okres 2–3 dni. Takie rozwiązanie bardzo pomaga w pracy, bo umożliwia dokładną obserwację krowy, a tym samym, możliwe jest dopilnowanie czy na przykład dobrze odeszło łożysko oraz czy cielę wypiło siarę.

W dużych stadach

Oczywiście, nie ma większych kłopotów, gdy cielęta przychodzą na świat np. na okólniku, na słomie, bo zarówno matka, jak i osesek dobrze sobie radzą, ale skoro mamy możliwości dokładnego dopilnowania zwierząt to zawsze warto to robić. Jeśli porody odbywają się w budynkach, zaleca się stosowanie wydzielonego miejsca dla cieląt, z którego cielęta mają dojście do w swych matek, natomiast krowy nie mają tam dostępu. Daje to możliwość dokarmiania cieląt paszą treściwą czy dobrej jakości sianem. W miejscu tym cielęta mogą też bezpiecznie odpoczywać w przerwach między ssaniem, kiedy krowy zajmują się pobieraniem paszy. W stadach o stosunkowo dużym pogłowiu, z porodówki krowy z cielętami wychodzą na okólniki grupowe, na okres 2–3 tygodni. Tam cielęta są kolczykowane, dekornizowane i szczepione. Następnie przechodzą na większe okólniki, gdzie przebywają aż do momentu wyjścia na pastwisko.


Zaleca się, aby krowa z cielęciem przebywała na porodówce przez około tydzień
  • Zaleca się, aby krowa z cielęciem przebywała na porodówce przez około tydzień

Szczepienia profilaktyczne

Dla zapewnienia prawidłowego rozwoju i zdrowia cieląt, warto pamiętać o szczepieniach profilaktycznych i to nie tylko samych osesków. Często hodowcy stosują dwukrotne szczepienie krów i jałowic cielnych, zabezpieczające je przed chorobami układu pokarmowego. Cielęta szczepi się profilaktycznie przeciw schorzeniom układu oddechowego, jednak nigdy szczepionki w 100% nie uchronią osesków przed  biegunkami.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 20:25