Koszty paszy w produkcji trzody chlewnej mają największy udział, bo nawet 70–75%. Wskaźnikiem wykorzystania paszy (FCR) jest jej zużycie na wyprodukowanie kilograma żywca. Na wartość tego wskaźnika wpływa bardzo wiele czynników, a jednym z nich są straty paszy na różnych etapach produkcji związane z zarządzaniem czy wytwarzaniem mieszanek paszowych. Zdarza się, że marnujemy nawet 20% paszy.
Bardzo istotny jest skład mieszanki
Tańsza pasza nie zawsze oznacza mieszankę dobrze zbilansowaną. Również w przypadku wytwarzania mieszanek paszowych w gospodarstwie trudno jest osiągnąć optymalne zbilansowanie energii i składników pokarmowych, gdyż często nie poddaje się analizie chemicznej surowców paszowych użytych do sporządzenia paszy. Wówczas, wytwarzając mieszanki, popełniamy błędy w dozowaniu surowców, a co za tym idzie – żywimy świnie na nieodpowiednim poziomie, co na pewno wpłynie na zwiększenie zużycia paszy.
Bardzo istotne jest, aby skład mieszanki był ściśle dostosowany do grupy technologicznej świń oraz genetyki zwierząt. Niewłaściwy stosunek energii do aminokwasów, poziomu lizyny do pozostałych egzogennych aminokwasów czy też...