Przez źle prowadzony rozród, lochy dają o pół miotu mniej niż by mogły
– W 2021 roku stado loch w Polsce liczyło około 660 tys. loch, a odchowano od nich 12,5 mln tuczników. Tym samym średnia liczba prosiąt uzyskanych od lochy wynosi zaledwie 22. Średnia liczba miotów na lochę na rok nie przekracza 1,83, a skuteczność inseminacji jest poniżej 80% – wyliczał prof. Zygmunt Pejsak z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Może to wynikać z małej wartości genetycznej znacznej części stada podstawowego loch i knurów, gdyż w opinii eksperta ciągle około 20% stada mogą stanowić tzw. dorodne tuczniki, czyli loszki wybierane spośród zwierząt utrzymywanych do tuczu.
– W 2021 roku mieliśmy średnio 735 tys. loch, z czego 51 tys. samic zostało wybranych spośród tuczników, skoro liczba tuczników od lochy rocznie jest o około 20, a prosiąt o 15% wyższa – kwitował prof. Pejsak.
To knur odgrywa pierwszoplanową rolę w rozrodzie
Znaczny odsetek rolników nie korzysta ze sprawdzonego materiału genetycznego i dostępnych od 20 lat metod biotechniki rozrodu. Zapomina s...