StoryEditorRozród świń

Jak poprawić rozród świń, aby zwiększyć opłacalność produkcji trzody chlewnej?

12.10.2022., 11:10h
Niska efektywność produkcji jest jedną z przyczyn nieopłacalności produkcji świń, a może ona wynikać ze słabego wykorzystania potencjału genetycznego zwierząt przeznaczonych do rozrodu. Jak twierdził prof. Zygmunt Pejsak podczas konferencji zorganizowanej przez Agri Plus w Łomnicy koło Karpacza, maciory w naszym kraju z powodu źle prowadzonego rozrodu dają o pół miotu mniej, czyli uzyskujemy nawet 7 prosiąt mniej w roku od lochy.

Przez źle prowadzony rozród, lochy dają o pół miotu mniej niż by mogły

W 2021 roku stado loch w Polsce liczyło około 660 tys. loch, a odchowano od nich 12,5 mln tuczników. Tym samym średnia liczba prosiąt uzyskanych od lochy wynosi zaledwie 22. Średnia liczba miotów na lochę na rok nie przekracza 1,83, a skuteczność inseminacji jest poniżej 80% – wyliczał prof. Zygmunt Pejsak z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Może to wynikać z małej wartości genetycznej znacznej części stada podstawowego loch i knurów, gdyż w opinii eksperta ciągle około 20% stada mogą stanowić tzw. dorodne tuczniki, czyli loszki wybierane spośród zwierząt utrzymywanych do tuczu.

W 2021 roku mieliśmy średnio 735 tys. loch, z czego 51 tys. samic zostało wybranych spośród tuczników, skoro liczba tuczników od lochy rocznie jest o około 20, a prosiąt o 15% wyższa – kwitował prof. Pejsak.

To knur odgrywa pierwszoplanową rolę w rozrodzie 

Znaczny odsetek rolników nie korzysta ze sprawdzonego materiału genetycznego i dostępnych od 20 lat metod biotechniki rozrodu. Zapomina s...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 20:06