StoryEditorŚwinie

Jak usunąć mikotoksyny z paszy?

21.08.2019., 14:08h
Groźne dla zwierząt skażenie mikotoksynami nie musi być zauważalne organoleptycznie. Należy upewnić się, czy pasze przechowywane są we właściwy sposób, a zwłaszcza ograniczyć ich kontakt z wilgocią. Do usuwania skażenia wykorzystywane są natomiast specjalne preparaty wiążące mikotoksyny.
Mikotoksyny są substancjami, które nie ulegają zniszczeniu w wysokiej temperaturze. Nie ma jednej w 100-procentach efektywnej metody usuwania ich z pasz. Niektóre mikotoksyny rozkładają się w temperaturze 100°C, inne, jak np. aflatoksyna, wytrzymują temperaturę 200°C. Dobre efekty daje granulowanie z parą wodną. Największe nasilenie występowania mikotoksyn następuje po 9–12 miesiącach magazynowania, a szczególnie w miesiącach letnich, gdy dochodzi do wzrostu temperatury. Często nawet po usunięciu pleśni z paszy i tak produkt pozostaje skażony toksynami.

Konserwanty zabezpieczą paszę

Dlatego przy przechowywaniu pasz stosuje się na przykład konserwanty, głównie kwasy organiczne (propionowy, mrówkowy, sorbowy, fumarowy, cytrynowy) oraz ich sole (wapniowe lub amonowe) w postaci ciekłej lub stałej. Konserwanty można wykorzystywać dla zabezpieczenia surowców (np. zboża o podwyższonej wilgotności) przed rozwojem drobnoustrojów lub w celu zniszczenia występujących patogenów, stosując dodatek preparatu bezpośrednio do mieszanki paszowej. Konserwanty, podobnie jak opisywane niżej detoksykanty, nie wymagają okresu karencji i mogą być stosowane ...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 23:42