Uwagę na to, jak duże znaczenie w ochronie przed chorobami mają profilaktyka środowiskowa i kontrola warunków bytowych, zwracał lekarz weterynarii Bogusław Zakrzewski z MSD Animal Health podczas XVI Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego w Poznaniu. Wskazywał, że w przeciwnym razie pojawiają się ograniczenia funkcjonowania układu odpornościowego i zwiększa podatność na zakażenia.
– Należy kontrolować warunki środowiska, w którym przebywają zwierzęta, ponieważ wszystko, co nieprzewidywalne w pomieszczeniu i w kojcu, jest dla nich źródłem stresu. Organizm skupia się wówczas na zwalczaniu negatywnych bodźców, zakłócone zostaje trawienie w jelitach, zwalniają procesy mające wykorzystywać energię zawartą w paszy do wzrostu. Procesy metaboliczne przechodzą w kataboliczne, a energia jest tracona z powodu rozkładu tkanki mięśniowej – wyjaśniał prelegent.
Wizyty na fermach w celu wykrywania błędów środowiskowych stanowią dobrą okazję dla wielu obserwacji oraz analiz i są jednym z elementów zwiększających szanse na produkcję bez antybiotyków lub ograniczenie ich wykorzystania. Niedostateczna wentylacja pomieszczeń, przeciągi, zbyt niska tempera...